Google adeta Apple için çalışıyor

Google adeta Apple için çalışıyor

Bloomberg’in haberine nazaran, bâtın kalması gereken bu ölçü, Chicago Üniversitesi’nden iktisat profesörü Kevin Murphy’nin, şirketin pazartesi günü Washington’da devam eden Adalet Bakanlığı davasında Alphabet ismine verdiği tabir sırasında ortaya çıktı.

Bu oran, son birkaç yılda antitröst incelemesine giren dünyanın en büyük iki teknoloji şirketi ortasındaki münasebete daha fazla ışık tuttu. Adalet Bakanlığı, Google’ı, iPhone, iPad ve Mac aygıtlarının milyarlarca kullanıcısı olan Apple üzere şirketlere Safari’de varsayılan arama motoru olmaları için ödeme yaparak pazar hakimiyetini korumak için geniş kaynaklarını kullanmakla suçluyor. New York Times’ın bir raporuna nazaran, Google’ın 2021 yılında Safari’de varsayılan arama motoru olması için Apple’a “yaklaşık 18 milyar dolar” ödediği bildirildi.

Google adeta Apple için çalışıyor

Bloomberg, geçen hafta Google ve Apple’ın mutabakatın detaylarını kamuya açıklayarak itirazda bulunduğunu belirtmişti. Google, bir mahkeme belgesinde daha fazla detayın kamuya açıklanmasının “Google’ın hem rakipler hem de öbür karşı taraflarla ilgili rekabet pozisyonunu makul olmayan bir halde zayıflatacağını” söyledi.

Google’ın Safari’den ne kadar reklam geliri elde ettiği aşikâr değil lakin bu sayının %36’sının muhtemelen on milyarlarca dolar olacağını varsaymak yanlış olmaz. 2022 yılında Google’ın toplam geliri 279,8 milyar dolardı ve bunun büyük bir kısmı reklamlardan geldi.