Amazon oyun kısmından 180 kişiyi işten çıkarıyor

Amazon oyun kısmından 180 kişiyi işten çıkarıyor

Sızan bir e-postanın, Prime aboneleri için fiyatsız aylık oyunlar üzere kaynakları büyüme alanlarına yine odaklamak için bir şirket pivotundan bahsedildiği bildirildi.

Amazon Games Lider Yardımcısı Christoph Hartmann, Reuters tarafından görüntülenen bir e-postada şunları yazdı: “Müşterilerimizi dinledik ve her ay fiyatsız oyunlar sunmanın en çok istedikleri şey olduğunu biliyoruz, bu nedenle Prime avantajımızı bu noktaya daha fazla odaklanacak halde geliştiriyoruz.”

The Verge’ın Amazon’un çalışanını çıkarmasının akabinde kapatıldığını bildirdiği Amazon’un Twitch’teki Crown kanalı, yepyeni gösterilere ve içeriklere sahipti. Şirket bu kanalda klâsik televizyon hissini hedefliyordu ve “arcade’ye dönüştürülen taşınabilir oyunlar ve daha evvel hiç görmediğiniz IRL deneyimlerini” içeren Screen Invaders da dahil olmak üzere reklam dayanaklı programlar sunuyordu. Kanalın Intel ve Progressive üzere büyük sponsorları vardı.

Amazon oyun kısmından 180 kişiyi işten çıkarıyor

Ancak bu yılın başlarında Bloomberg’den gelen bir rapor, Amazon’un Crown kanalının ölçümlerini “istenmeyen görüntülemeler” yahut etkin olarak izlemeyen yahut reklamverenlere rastgele bir hedefe hizmet etmeyen şahıslarla şişirdiğini öne sürmüştü. Kanalın nispeten az takip sayıları ve sohbet iştirakçileri, Bloomberg’in popülerliğinin beklenenden düşük olabileceği istikametindeki raporuyla tıpkı doğrultudaydı.

Bugün bildirilen 180 işten çıkarma, geçen hafta yayın ve podcast kısımlarında de kesinti olduğu sav edilen daha geniş bir tekrar yapılanmanın kesimi. Çevrimiçi perakendeci, en son nisan ayında oyun ünitesindeki çalışanları işten çıkarmış ve bu durum oyun kısmındaki 100’den fazla çalışanı etkilemişti. Şirketin geçen sonbahardan bu yana 27.000 kişiyi işten çıkardığı bildirildi; bu, Büyük Teknoloji şirketlerinin 2023’te kemerlerini sıkması ve emekçileri yerinden etmesi istikametindeki daha geniş bir eğilimin modülü.