GM, Cruise'un şoförsüz araçlarına yönelik harcamalarını azaltacak

GM, Cruise’un şoförsüz araçlarına yönelik harcamalarını azaltacak

GM Başkanı ve CEO’su Mary Barra, operasyonların bir ölçü devam edeceğini lakin Cruise’un ilerlemesine yönelik planların daha “kasıtlı” olacağını söyledi.

Bu hedefle önümüzdeki yıl kesintiler yüz milyonlarca dolara ulaşacak. Bunun, şu anda yaklaşık 4.000 kişiyi çalıştıran San Francisco merkezli şirkette işten çıkarmalara yol açması bekleniyor. Bu ayın başlarında Cruise CEO’su Kyle Vogt, çalışana önümüzdeki haftalarda işten çıkarmalarla ilgili bilgi vereceğini söylemişti lakin kısa bir müddet sonra kurucu ortak Dan Kan ile birlikte istifa etti.

GM, Cruise’un şoförsüz araçlarına yönelik harcamalarını azaltacak

CFO Paul Jacobson’un bugünkü konferans görüşmesinde, iki bağımsız güvenlik ve olay inceleme şurasının çalışmalarını bitirmesinin akabinde önümüzdeki haftalarda muhakkak tekrar yapılandırma bilgilerinin geleceğini söylemesiyle, tüm şirket bir revizyondan geçebilir üzere görünüyor. Bu panolar, bir Cruise robotaksisinin bir yayaya çarpmasının akabinde oluşturuldu. Ayrıyeten şirketin şoförsüz algoritmasının çocukları tanımakta sorun yaşadığı da tespit edildi ki bu hiç de uygun bir durum değil.

GM ayrıyeten Cruise’u yönetecek yeni yöneticiler de atadı. Mo Elshenawy, mühendislikten sorumlu lider yardımcılığından eş başkanlığa terfi ettirildi ve GM’nin evvelki hukuk ve siyasetten sorumlu lider yardımcısı başka eş lider rolünü üstlendi. GM’nin CEO’su, şirketin “iki eşbaşkanın yapacaklarına dair büyük bir inanca sahip olduğunu” söyledi lakin “GM’nin, güvenlik açısından katı gerekliliklerimizi karşıladığından emin olmak için gözlerinin üzerlerinde olduğunu” da belirtti.