Google yayıncılara ödeme yapmayı "seve seve" kabul etti!

Google yayıncılara ödeme yapmayı “seve seve” kabul etti!

Ancak Google, ülkenin hükümetiyle, buradaki kullanıcılara Kanada haberlerini sunmaya devam etmesini sağlayacak bir muahedeye vardı.

Kanada Miras Bakanı Pascale St-Onge, X’e şunları yazdı: “Yapıcı tartışmaların akabinde hükümetimiz ve Google bir mutabakata vardı; Çevrimiçi Haber Maddesine katkıda bulunacaklar. Bunu mümkün kılmak için çok çalıştık.”

CBC’ye nazaran Google, Kanada’daki haber yayıncılarına yılda yaklaşık 100 milyon Kanada doları ödemeyi kabul etti. Bu, hükümetin Google’ın yıllık ödemelerinin 172 milyon dolar civarında olması gerektiği istikametindeki evvelki kestiriminden değerli ölçüde daha az. Fakat 100 milyon dolarlık ölçü, Google’ın ne kadar ödemesi gerektiğine ait kendi varsayımlarıyla uyumlu.

Google yayıncılara ödeme yapmayı “seve seve” kabul etti!

Görüşmelerin akabinde şirketin tekrar de medyayla bir muahede imzalaması gerekecek. Google, medya kuruluşlarıyla görüşmelerde bulunmasını sağlayacak mecburî bir müzakere modeli konusunda itirazda bulunmuştu. Bunun yerine CBC, Google’ın sırf temsili bir kümeyle pazarlık yapması gerektiğini ve bunun şirketin tahkim riskini sınırladığı söyleniyor.

Google’ın hükümetle yaptığı düzenleme, aralık ortasına kadar tamamlanması gereken C-18 Kanun Tasarısı’nın yasal çerçevesine dahil edilecek. Google, haziran ayında kimi değerli hizmetlerinden Kanada haberlerine olan kontakları kaldıracağını açıklasa da, bu tehdidi hiçbir vakit yerine getirmedi.

Öte yandan Meta, haziran ayından bu yana Facebook ve Instagram’daki Kanada haber kontaklarını engelliyor. CBC’ye nazaran Meta, hükümetle müzakere masasına dönmedi. Google ve Meta, C-18 Tasarısı’nın yasal kriterlerine takılan tek şirketler.