Elon Musk'ın İsraile'e yaptığı kapak değerliye mal oldu! Reklam verenler bir anda çekildi!

Elon Musk’ın İsraile’e yaptığı kapak değerliye mal oldu! Reklam verenler bir anda çekildi!

Bu duruma pek çok büyük şirketin kayıtsız kalması reaksiyon toplarken, Mercedes-Benz üzere dev şirketler İsrail’e yardım yapma konusunda sıraya girmişti. Elbette bu yardımların ana nedeni İsrail lobisinin güçlü olmasından öteki bir şey de değil.

Elon Musk’ın İsraile’e yaptığı kapak değerliye mal oldu! Reklam verenler bir anda çekildi!

Şunu kabul etmek gerekir ki bu lobiye baş tutmak da kolay değil. Lakin dik başlılığı ile bilinen Elon Musk, bu mevzuda da ezberleri bozmayı başardı. Kendi resmi X hesabı üzerinden bir paylaşımda bulunan Musk, “Açıkça tabir etmek gerekirse, *herhangi* bir kümenin soykırımını savunan herkes bu platformdan uzaklaştırılacaktır.” tabirlerine yer verdi. İşte bu açıklama, kamuoyunda adeta şok tesiri yarattı. Kimi şirketler ise görünüşe nazaran bu açıklamaya reaksiyon vermeye başladı bile.

Gelen bilgilere nazaran X platformuna en çok reklam veren şirketler, reklamlarını çekmeye karar verdi. Bu durum, gelirlerini arttırma konusunda zorluk yaşayan X’e ve Elon Musk idaresine ağır bir darbe olabilir. X’e reklam vermeyi durduran büyük şirketler ortasında Apple, IBM ve Disney üzere şirketlerin de yer aldığını söylemekte yarar var.