Elektrikli araba devi, yapılmamışı yapıyor!

Elektrikli araba devi, yapılmamışı yapıyor!

Nio, son PSP güncellemesiyle otonom Elektrikli otomobil devi, yapılmamışı yapıyor!V şarj bölümünde süratle tepeye tırmanıyor. Bu güncellemeyle Nio elektrikli araçlar, otomatik batarya değişim istasyonu kuyruklarına kendi kendilerine gidebiliyor. Yayınlanan yeni bir görüntüde, Nio’nun bir EV’sinin gece vakti bir batarya değişim istasyonuna kendi kendine giderek kuyrukta beklediği ve akabinde batarya değişimi için alana girdiği görülüyor. Batarya değişimi tamamlandıktan sonra araç yola devam ediyor.

Nio, EV dalında birçok yenilikle öncü olmaya devam ediyor. Son yeniliklerinden biri, 3 dakika içinde büsbütün bataryayı değiştirebilen otomatik batarya değişim istasyonları. Nio, en dinamik ve yenilikçi KONUT şarj şirketlerinden biri olmaya devam ediyor ve yeni otonom değişim özelliği bunu gösteriyor. Şirket bu yılın başlarında birinci akıllı telefonunu da piyasaya sürmüştü.

Şu anda Nio’nun 2.000’den fazla batarya değişim istasyonu bulunuyor ve bu istasyonların kimileri güç devi Shell ile işbirliği kapsamında. Nio’nun batarya değişim istasyonlarının %45’ten fazlası 3.0 jenerasyon mimariyi sunuyor. Bu yenilikçi değişim istasyonları, süratli ve otonom bir formda bataryaların değiştirilmesini sağlıyor.

Elektrikli araba devi, yapılmamışı yapıyor!

Yayınlanan görüntüde sergilenen yeni özellik, Nio EV’lerin son yazılım güncellemesinin bir kesimi olan Power Swap on Pilot (PSP) özelliği. PSP güncellemesi, azalan bataryası olan bir aracın, otoyoldan çıktıktan sonra uygun bir değişim istasyonuna erişmesini sağlıyor. Akabinde araç kendi kendine bataryasını değiştiriyor ve seyahatine devam etmek için değişim istasyonundan ayrılıyor.

Yeni otonom sürüş yazılımı, son varış noktasını ve değişim istasyonu yükünü dikkate alıyor. NT 2.0 platformundaki araçlar, yoldayken optimal ve problemsiz batarya değişimleri sağlamak için bu özellikten yararlanabilir. Birçok KONUT üreticisi, sürücüyü giderek daha pasif hale getiren şoför takviye yazılımları geliştiriyor. Tesla’nın Tam Otonom Sürüş (FSD) Beta yazılımı süratle güzelleştirilmekte. Nio, yeni batarya değişim otonom fonksiyonelliğiyle otonom ihtilalin bir modülü olmayı bekliyor.