Cruise 'tam bir güvenlik incelemesi' için beşerli robotaksi sürüşlerini de duraklatıyor

Cruise ‘tam bir güvenlik incelemesi’ için beşerli robotaksi sürüşlerini de duraklatıyor

Bu, başlangıçta üstte bahsedilen kazanın “teknik temel neden analizine” odaklanmak için gelen bağımsız mühendislik danışmanlık firması Exponent tarafından yürütülen genişletilmiş güvenlik araştırmasının bir kesimi olacak. Askıya alınan manuel operasyon, görünüşe nazaran yaklaşık 70 aracı etkileyecek; bu, Cruise’un 950 robotakslı filosunun bir kısmı olup, bunlar farklı bir vur-kaç olayının yol açtığı kazanın akabinde geri çağrıldı.

Aynı duyuruda, General Motors’un Hukuk ve Siyasetten Sorumlu Lider Yardımcısı ve Cruise idare heyeti üyesi Craig Glidden’in, yan kuruluşa İdari İşler Yöneticisi olarak katılacağı da paylaşıldı.

Cruise ‘tam bir güvenlik incelemesi’ için beşerli robotaksi sürüşlerini de duraklatıyor

Yönetici, GM’deki mevcut vazifesinin yanı sıra Cruise’un hukuk, irtibat ve finans takımlarını de denetleyecek. Şirket tıpkı vakitte daimi bir Güvenlik Şefi arayışına devam ederken, “önümüzdeki haftalarda Cruise’un güvenlik operasyonları ve kültürünün tam bir değerlendirmesini yapacak bir üçüncü taraf güvenlik uzmanını” görevlendirecek.

Bundan sonrası Cruise için şiddetli bir gayret olacak. Son raporlar, bu robotaksilerin çocukları tespit etmekte zorlandığını ortaya çıkardı; firmanın sokaklarda çocuklara has durumlarla ilgili görünürdeki data eksikliğinden bahsetmeye bile gerek yok. Bilinen bu kusura karşın Cruise, otonom araçlarını sokaklarda çalıştırmaya devam etti. Şirket, sırf kendisi için değil, birebir vakitte tüm robotaksi sanayisi için halkın ve yetkililerin inancını yine kazanmaya çalışırken Cruise çalışanlarının önümüzdeki iki hafta içinde işten çıkarılmalarla karşı karşıya kalacağı da bildirildi.