Çin'in Apple Double 11 indirimi tartışmalara neden olduğu

Çin’in Apple Double 11 indirimi tartışmalara neden olduğu

Apple, 2023 yılının 12 Eylül’ünde Kaliforniya’daki Apple Etkinliği’nde iPhone 15 Serisini tanıttı. Elbet, iPhone 15 Serisi marka için büyük bir atılımdı. Fakat, 15 Kasım’da çeşitli lokal medya siteleri, internet üzerinde “Apple Başarısız Oldu, Vatandaşlar İade Talep Ediyor” Weibo etiketinin trend olduğunu bildirdi.

Double 11 promosyonunun son iki saatinde, Apple mağazalarındaki iPhone 15 Serisi’nin fiyatı ekstra 200-300 yuan indirildi. İndirimden evvel aygıtı satın alan vatandaşlar, Apple’ın kendilerini aldattığını düşünerek iade talebinde bulundu.

Çin’in Apple Double 11 indirimi tartışmalara neden olduğu

Büyük bir tartışmadan sonra, son açıklamada bu durumun aldatıcı bir promosyon olmadığı, hasebiyle fiyat müdafaa kurallarının bu durumda uygulanmayacağı belirtildi. Daha sonra, Apple müşteri hizmetleri Çin’de, fiyat düşüşünün gerçek bir mağaza indirimi değil, platformun kuponlarından kaynaklandığını açıkladı. Bu nedenle, olağan fiyat muhafaza siyasetleri uygulanamayacak.

Bu yılın Double 11 indiriminde, Çinli alışverişçiler e-ticaret platformuna akın etti ve indirimli eserler satın aldı. Müşteriler, her alışverişte azamî bedel arayışında daha dikkatli ve şuurlu davrandılar. 60’tan fazla marka 1 milyar yuanı aştı ve neredeyse 20.000 markanın cirosu yıllık bazda üç kat arttı.

Ancak son vakitlerde Apple’ın Çin’de yaşadıklarının üzerine bir de bu türlü bir durumun yaşanması, Apple markasına ziyan verdi. Bakalım Amerikalı teknoloji devi bu mevzuyla ilgili neler yapacak.