Amazon da Android'i terk ediyor!

Amazon da Android’i terk ediyor!

Amazon, rekabetçi teknoloji piyasasında stratejik bir atak yaparak, üçüncü kuşak Echo Show 5 akıllı hoparlöründe kendi geliştirdiği Vega OS işletim sistemini sessizce tanıttı. Huawei ve Vivo‘nun Çin’de HarmonyOS ve BlueOS sistemlerini piyasaya sürmesinin akabinde, Amazon, Vega OS’un özellikleri ve yararları hakkında resmi bir açıklama yapmaktan kaçınarak, işletim sistemini kapalı tuttu.

Vega OS: Amazon’un Echo Show 5 ile Yeni İstikameti, Android’ten Uzaklaşma Vega OS sürüm 1.1, en son Echo Show 5 modelinde sessizce yerini aldı ve Amazon’un ekranlı aygıtlarında yaygın olarak bulunan Fire OS arayüzüne epey benziyor. Fakat, Vega OS’un Android uygulamalarını desteklememesi, Fire OS ile ortasındaki bariz bir fark.

Mayıs 2023’te piyasaya sürülen üçüncü jenerasyon Echo Show 5, evvelki modele kıyasla hoparlörler, mikrofonlar ve ekran üzere kıymetli alanlarda gelişmeler sunuyor. Fakat Amazon, bu akıllı hoparlörde Vega OS’u ön yüklü olarak sunmaya yeni sevkiyatlarla başladı.

Amazon da Android’i terk ediyor!

Amazon’un Vega OS‘a geçişi, Android tabanlı Fire OS’a olan bağımlılığından kıymetli bir sapma işaret ediyor. Fire OS, Android 9 üzerine kurulmuştu. Bu stratejik atak, Amazon’a donanım ve yazılım entegrasyonunda daha fazla esneklik sağlayarak, potansiyel olarak daha yüksek karlara yol açıyor. Linux tabanlı Vega OS’un geliştirilmesi, Amazon’un akıllı ekranlardan Fire TV’ye kadar uzanan aygıtları üzerinde daha fazla denetim elde etme amacını gösteriyor.

Vega OS‘a geçiş, reklam gelirleri ve yazılım güncellemeleri açısından da tesirli olabilir, zira Amazon bu alanlarda daha fazla denetim sahibi olacak. Fakat, kullanıcılar ortasında, yan yükleme üzere güç kullanıcı özelliklerinin kaybı konusunda birtakım telaşlar var. Ayrıyeten, yeni bir işletim sistemi tanıtımı, geliştiricilerin Vega OS için özel olarak yeni uygulama sürümleri oluşturması gerektiği manasına geliyor. Dünya genelinde 200 milyondan fazla satan Amazon aygıtlarının popülaritesi, geliştiricileri bu yeni platforma ahenk sağlamaya teşvik edecektir.