ChatGPT radyoloji konusunda da işe yarıyor!

ChatGPT radyoloji konusunda da işe yarıyor!

Yapay zeka alanındaki gelişmeler, sıhhat kesiminde değerli dönüşümlere yol açıyor. GPT-4, bilhassa radyoloji alanında geleceği şekillendirme potansiyeli taşıyan yeni bir yapay zeka modeli olarak öne çıkıyor. Firmanın aktardığı bilgilere nazaran, GPT-4’ün radyoloji sonuç özetleri oluşturmadaki yetenekleri, şimdiden büyük ilgi çekiyor.

GPT-4 tarafından üretilen radyoloji sonuç özetleri, şimdi harika olmasa da kullanılabilirlikleriyle dikkat çekiyor. Birtakım durumlarda, tecrübeli radyologlar tarafından yazılan sonuçlara tercih edilebilecek düzeyde bulunan bu özetler, radyoloji pratiğindeki süreçleri daha tesirli ve süratli hale getirebilir.

ChatGPT radyoloji konusunda da işe yarıyor!

Üretken yapay zeka sistemleri, büyük bilgi setlerini süratli bir biçimde tahlil edebilme, evvelki hadiselerden öğrenme ve geniş bir tıbbi bilgi tabanına erişim üzere avantajlarıyla dikkat çekiyor. Bu özellikler, GPT-4’ün radyolojide kıymetlendirme süreçlerine nitekim büyük bir potansiyel getiriyor. Süratli kararlar alabilme ve gerçek sonuçlar üretebilme yeteneği, bilhassa acil durumlar ve ağır çalışma ortamlarında hayati kıymet taşıyor.

Ancak, yapay zeka sistemlerinin tıbbi alanda kullanımıyla ilgili kimi kaygılar de bulunuyor. Boğaziçi Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği Kısım Lideri olan Ethem Alpaydın, bahisle ilgili olarak “Yapay zeka sistemleri, hekimleri desteklemede büyük bir potansiyele sahip olsa da, büsbütün onların yerine geçmek şu kademede mümkün değil. Bu çeşit teknolojilerin etik ve güvenlik boyutları dikkate alınmalıdır.” diyerek bu mevzuya dikkat çekiyor.

GPT-4’ün radyoloji alanında sıhhat profesyonellerine yardımcı olma potansiyeli büyük olsa da, bu teknolojilerin kullanımının etik kurallar ve güvenlik tedbirleri çerçevesinde şekillenmesi kıymet arz ediyor.