Bize daima yanlış öğrettiler! İnternet insanları olumlu etkiliyormuş!

Bize daima yanlış öğrettiler! İnternet insanları olumlu etkiliyormuş!

Son yapılan geniş çaplı araştırmalar, internetin beşerler üzerindeki tesirlerini kıymetlendirerek beklenenden daha karmaşık bir tablo ortaya koyuyor. Bilhassa internet kullanımının bireylerin hayatına olan olumsuz tesirleri üzerine yapılan genellemelerin bilakis, araştırma sonuçları internetin müspet tesirlerini de gösteriyor.

Araştırma, 168 ülkeden 15 ila 89 yaş aralığındaki iki milyon kişinin datalarını inceledi. Elde edilen bulgular, internetin yalnızca olumsuz bir tesir yaratmadığını, tersine bir dizi müspet tesire de sahip olduğunu gösterdi. İnternetin olumlu tesirleri ortasında bilgiye daha süratli erişim, kültürel çeşitlilik, sosyal temaslar, öğrenme fırsatları ve girişimcilik imkanları üzere ögeler öne çıkıyor.

Bize daima yanlış öğrettiler! İnternet insanları olumlu etkiliyormuş!

Bununla birlikte, araştırmacılar internetin çok kullanımının da birtakım olumsuz sonuçları beraberinde getirebileceğine dikkat çekiyor. İnternet bağımlılığı, toplumsal bağlantılarda azalma, bilgi güvenilirliği mevzularında yaşanan problemler üzere negatif tesirler de araştırma kapsamında ele alındı.

Araştırma takımı, insanların interneti şuurlu ve istikrarlı bir formda kullanmalarının ehemmiyetine vurgu yaparak, teknolojiyle etkileşimdeki dengeyi sağlamanın bireylerin ömür kalitesini artırabileceğini belirtti. Ayrıyeten, bu araştırma internetin tesirlerini daha derinlemesine anlamamıza katkı sağlayarak, toplumun dijitalleşme sürecindeki yönlendirmelere ışık tutabilir.