Bunu yaparsanız iPhone'un şarjı iki kat daha uzun gidiyor!

Bunu yaparsanız iPhone’un şarjı iki kat daha uzun gidiyor!

TikTok platformunda dolaşan görüntüler, iPhone kullanıcıları ortasında yeni bir pil tasarruf formülü olarak Saydamlığı Azalt seçeneğini kullanmanın tanınan hale gelmesine neden oldu. Bu metot, teze nazaran telefonun pil performansını iki kat artırıyor.

Kullanıcılar, Saydamlığı Azalt seçeneğini etkinleştirdiklerinde, ekranın parlaklığının ve beyaz noktaların azalmasının pil performansını olumlu tarafta etkilediğini belirtiyor. TikTok görüntülerinde paylaşılan tecrübelere nazaran, bu seçeneği kullanmak pil ömrünü kıymetli ölçüde uzatıyor ve güç tasarrufuna katkı sağlıyor.

Bunu yaparsanız iPhone’un şarjı iki kat daha uzun gidiyor!

Ancak, uzmanlar bu tıp formüllerin uzun vadede aygıtlarda ekran sıkıntılarına neden olabileceği konusunda uyarıyor. Ekranın daima olarak düşük parlaklıkta çalıştırılmasının, piksel yanıltma ve renk kaybına yol açabileceği belirtiliyor. Ayrıyeten, bu tip tasarruf tekniklerinin aygıt üreticisinin önerdiği kullanım şartlarının dışına çıkması, garanti kapsamındaki sıkıntıları etkileyebilir.

Apple, pil tasarrufu için önerilen resmi ayarları kullanmanın yanı sıra, kullanıcılarına otomatik parlaklık ayarı üzere özellikleri kullanmaya teşvik ediyor. TikTok görüntülerinin popülerleştirdiği bu yeni formülün, uzun vadeli aygıt sıhhati üzerindeki tesirleri şimdi tam olarak bilinmiyor. Bu nedenle, pil tasarrufu gayeli kullanılacak usullerin dikkatli bir biçimde seçilmesi öneriliyor.