Birinci defa bir robot insan öldürdü! Sinemalar gerçek mi oluyor?

Birinci defa bir robot insan öldürdü! Sinemalar gerçek mi oluyor?

Güney Kore’de bir fabrikada yaşanan trajik bir olay, robot teknolojisinin insan hayatına nasıl tesir edebileceği konusunda düşündürücü bir örnek sunuyor. Birinci bakışta bilim kurgu öykülerini andıran bu olay, bir robotun bir amiri koli sanarak öldürdüğü bir hadise olarak tarihe geçti.

Olaya ait Güney Kore haber ajansı Yonhap’ın verdiği bilgilere nazaran, bir fabrikada vazife yapan robotun fonksiyonu kolileri kaldırıp taşıma bandına yüklemekti. Fakat bu robot, insan buyruğunu yerine getirmek için programlandığında, durum denetimden çıktı. Robotun hareketlerini denetlemek için yakınında bulunan bir amiri, robotun algılaması gereken bir koli olarak algıladı.

İlk sefer bir robot insan öldürdü! Sinemalar gerçek mi oluyor?

Olayın akabinde robot, amiri koliymiş üzere tuttu ve taşıma bandına hakikat yönlendirdi. Bu zalimce gerçekleşen olayın çabucak akabinde fabrikada çalışanlar, sıhhat takımlarını çağırdılar. Lakin maalesef adam, aldığı yaralardan ötürü hastaneye kaldırılmasına karşın kurtarılamadı.

Konuyla ilgili yapılan açıklamalara nazaran, robotun sensörlerinin amiri ile kolinin farkını ayırt etme konusundaki yeteneksizliği bu trajik olayın temel nedeniydi. Robot, buyrukları yerine getirme vazifesini yerine getirirken insanları ve nesneleri algılamada birtakım eksiklikler yaşamış olmabilir.

Bu cins olaylar, endüstriyel robot teknolojisinin gelişimi ve kullanımının beşerler için kimi riskler taşıdığını gösteriyor. Bilhassa büyük fabrikalarda ve üretim tesislerinde kullanılan robotlar, dikkatli bir biçimde programlanmalı ve beşerlerle etkileşimleri düşünülerek tasarlanmalı.