Apple'ın yol haritası muhakkak oldu

Apple’ın yol haritası muhakkak oldu

Apple, teknoloji dünyasında tekrar gündemi belirleyecek bir yenilikle karşımıza çıkıyor. Birden fazla rapora nazaran, şirket gelecek yıl tüm iPad serisini yenilemeyi planlıyor. 11. kuşak iPad, 7. kuşak iPad Küçük ve 6. jenerasyon iPad Air’in 2024’ün birinci çeyreğinin sonuna kadar piyasaya sürülmesi bekleniyor. Daha üst düzey olan Pro modellerin ise daha sonraki bir tarihte çıkması öngörülüyor. Apple’ın bir müddettir OLED ekranları yeni jenerasyon iPad’lerde kullanacağına dair söylentiler dolaşıyordu. Artık ise, yedinci jenerasyon iPad Küçük hakkında ve öbür modeller hakkında daha fazla ayrıntı içeren yeni bir rapor ortaya çıktı.

Apple, önümüzdeki yıllarda MacBook’larında ve iPad’lerinde OLED ekranlara geçiş yapmak üzerinde çalışıyor üzere görünüyor. Bu yıl iPhone 15 serisiyle tüm eser portföyünde USB-C portuna geçiş yapan şirket, Mac ve iPad modellerinde de kendi silikon çiplerini kullanmaya başlamıştı. Apple’ın iPad’leri şu anda LCD ekran panelleri kullanıyor. Gelecek yılki iPad Pro’ların mini-LED ekranları OLED panellere tercih edebileceği söyleniyor. Yeni gelişmelere nazaran, 2024’teki iPad Pro bu geçişi başlatacak ve Apple, 2026’da OLED ekran kullanımını iPad Küçük ve iPad Air’e de genişletecek. Ayrıyeten, iPad Küçük’ün şu anki 8.3 inçlik ekran boyutunun 8.7 inçe çıkacağı da söyleniyor.

Apple’ın yol haritası aşikâr oldu

Rapora nazaran, OLED iPad Pro, iPad Air ve iPad Küçük modellerinde ekran performansında farklılıklar olacak. Bayrak gemisi Pro varyantları, LTPO teknolojisi ile ProMotion’ı benimseyecekken, Air ve Küçük modelleri tek katmanlı LTPS OLED panel kullanacak. Ayrıyeten, 12.9 inçlik ekrana sahip iPad Air de 2027’de OLED panelle gelecek. Birebir modelin LCD ekranlı versiyonunun ise gelecek yıl piyasaya sürülmesi bekleniyor.

iPad’lerin yanı sıra, rapor Apple’ın 2025’te 16 inçlik Pro modeliyle başlayarak MacBook’larda da OLED panellere geçiş yapacağını ortaya koyuyor. Bu geçiş, 2026’ya kadar 13, 14 ve 15 inçlik MacBook modellerine de genişleyecek.