Apple'ın Hindistan'da üreteceği birinci iPhone modeli aşikâr oldu!

Apple’ın Hindistan’da üreteceği birinci iPhone modeli aşikâr oldu!

Apple, 2016’dan bu yana Hindistan’da iPhone üretimini gerçekleştiriyor ve son birkaç yıldır çeşitli nedenlerle Çin’den bağımsızlaşma yolunda adımlar atıyor. Bu durum, Hindistan’ı şirket için yükselen bir üretim merkezi haline getirdi. Evvelki iPhone modellerinin üretimine lansmanlarından birkaç ay sonra başlanırken, bu yıl birinci kez iPhone 15 modellerinin standart versiyonlarının tanıtımdan evvel Hindistan’da üretildiği görüldü. Ayrıyeten, Apple, lansman gününde Hindistan’da üretilen iPhone 15 varyantlarını da satışa sundu. Artık ise sağlam kaynaklardan Ming-Chi Kuo’nun raporu değişik ayrıntıları ortaya koyuyor.

Apple, Hindistan’da iPhone 17 üretimini ikiye katlamayı planlıyor. Daha evvelki bir raporda bu yıl Apple’ın Hindistan’daki iPhone üretim kapasitesini %25 artırmayı hedeflediği belirtilmişti. Ming-Chi Kuo’nun en son gelişmeleri de bu bilgiyi destekliyor. Cupertino merkezli dev şirket, ülke içindeki iPhone üretim kapasitesini ikiye katlama gayesinde. Kuo’ya nazaran, 2023’te global iPhone sevkiyatlarının şu an %12-14’ü Hindistan’da üretilen ünitelerden oluşuyor. Bu oranın yakın gelecekte %20-25’e çıkarılması planlanıyor.

Apple’ın Hindistan’da üreteceği birinci iPhone modeli muhakkak oldu!

Dikkat alımlı yeni gelişme ise Apple’ın 2024’ün ikinci yarısında Hindistan’da iPhone 17 üretimine başlayacak olması. Bu, şirketin yeni bir iPhone modelinin üretimine Çin dışında birinci kez başlaması manasına geliyor. Kuo, Apple’ın baz model iPhone 17‘yi seçmesinin, tasarım ve geliştirme sürecindeki zorluğun daha düşük olması ve bu sayede risk ve yanılgıların azaltılmasıyla ilgili olduğunu söz ediyor. iPhone 17 serisinin 2025 Sonbaharında piyasaya sürülmesi bekleniyor.

Ek olarak, Kuo, Apple’ın en büyük kontratlı üreticisi Foxconn’un Zhengzhou ve Taiyuan tesislerindeki iPhone üretim kapasitesini sırasıyla %35-45 ve %75-85 oranında azaltacağını da ekliyor. Bu rapor, Tata Group’un Hindistan’da Apple’ın evvelki kontratlı üreticisi Wistron’u satın alması ve beklentilere nazaran iki buçuk yıl içinde hem lokal hem de küresel pazarlar için ülke içinde iPhone üretimine başlamasıyla eş vakitli geliyor.