Apple'ın "çok güvenli" kilit modu özelliği patladı!

Apple’ın “çok güvenli” kilit modu özelliği patladı!

Apple’ın iOS 16 ile tanıttığı “Kilit Modu” özelliği, siber güvenlik uzmanları tarafından yapılan bir araştırmada güvenlik açısından problemli olduğu belirlendi. Siber güvenlik şirketi Jamf Threat Labs’in yaptığı çalışmaya nazaran, bilgisayar korsanları, bu özelliği aşmayı başarabiliyor ve hatta düzmece Kilit Modu oluşturabiliyorlar. Bu durum, Apple’ın geliştirdiği güvenlik tedbirlerinin beklenenden daha az tesirli olduğunu gösteriyor.

iOS 16’da tanıtılan Kilit Modu özelliği, kullanıcıların aygıtlarını daha inançta tutmalarına yardımcı olması amaçlanan bir özellikti. Lakin Jamf Threat Labs’in bulguları, bu özelliğin beklenen güvenliği sağlamada eksik kaldığını gösteriyor. Bilgisayar korsanlarının, Kilit Modu’nu atlamada ve hatta geçersiz bir versiyonunu oluşturmada ne kadar başarılı olduğu tasa verici bir durumu ortaya koyuyor.

Apple’ın “çok güvenli” kilit modu özelliği patladı!

Siber güvenlik uzmanları, bu çeşit zayıflıkların kullanıcıların kapalılığını tehlikeye atabileceği ve güvenlik tedbirlerinin güvenilirliğini sarsabileceği konusunda ikazda bulunuyor. Kilit Modu’nun atlanabilir olması, bilhassa ferdî yahut hassas bilgilerin bulunduğu aygıtlarda önemli güvenlik kaygılarına neden olabilir.

Apple, güvenlik konusundaki prestijini korumak ismine bu tıp zayıflıkları süratle ele alması gerekebilir. Şirketin güvenlik grubu, bu bahisteki açıkları kapatmak ve kullanıcılarını daha yeterli korumak için yeni güncellemeler üzerinde çalışabilir. Kullanıcıların güvenliği ve saklılığı, bir teknoloji şirketi için en kıymetli önceliklerden biridir ve bu tıp zayıflıkların derhal ele alınması büyük bir ehemmiyet taşıyor.