Apple, USB-C maddesine ahenk konusunda tehditkar ikazlarda bulundu

Apple, USB-C maddesine ahenk konusunda tehditkar ikazlarda bulundu

Bu yılın iPhone 15 serisinde Apple, Avrupa Birliği tarafından belirlenen normlara ahenk sağlamak hedefiyle USB-C portuna geçiş yaptı. Hindistan hükümeti de, tüm akıllı telefonlarda USB-C portlarının mecburî hale getirilmesi konusunda AB’nin müsaadeden gitmeyi planlıyor. Bu durum, Cupertino merkezli teknoloji devi için memnuniyetsizlik yaratan bir meydan okuma oluşturabilir. Hindistan’ın BT Bakanı tarafından yönetilen kapalı kapılar arkasındaki bir toplantıda, Apple yetkilileri, düzenlemelerin üretim üzerindeki muhtemel tesirleri ve tahlil teklifleri ile ilgili görüşlerini bildirdi.

Hindistan hükümeti, kullanıcılara yardımcı olacağı ve e-atık ölçüsünü azaltacağı için üniversal bir USB-C şarj portu istiyor. Yönetmelik, AB’de yürürlüğe giren maddeden altı ay sonra, Haziran 2025’te tanıtılması planlanıyor.

Apple, USB-C maddesine ahenk konusunda tehditkar ikazlarda bulundu

Toplantıda Apple yetkilileri, mecburî USB-C kuralının uygulanmasının, hükümetin üretimle ilişkili teşvik yani PLI programı kapsamında belirlenen şirketin üretim maksatlarını etkileyeceğini belirtti. Üretim gayelerindeki kesin tesir açıklanmadı. Cupertino merkezli teknoloji devi, eski iPhone modelleri için kozmik USB-C zorunluluğundan muafiyet talep ediyor. Apple, Haziran 2025 takvimine uyabileceğini lakin eski modeller muaf tutulmazsa, uygulama müddetinin ertelenmesini istiyor. 2024’ten itibaren ek olarak 18 ay mühlet gerekiyor. Reuters’ın raporuna nazaran, Apple, Hindistanlı yetkililere daha evvelki eserlerin dizaynının değiştirilemeyeceğini bildirdi.

Eski iPhone modelleri için USB-C maddesinden muafiyet talep etmek anlaşılabilir bir durum, zira bu modeller Hint tüketiciler ortasında tanınan bir seçenek. Hindistan, Apple için büyük bir pazar ve şirket, ülkedeki üretim eforlarını artırıyor.