Apple, iPhone üretiminin dörtte birini Hindistan'a taşıyor

Apple, iPhone üretiminin dörtte birini Hindistan’a taşıyor

Apple, önümüzdeki iki ila üç yıl içinde iPhone üretiminin dörtte birini Hindistan’a taşıyacak. Wall Street Journal’ın raporuna nazaran, bu, Hindistan’da yılda 50 milyondan fazla iPhone üretileceği manasına geliyor. Çin, dünyadaki en büyük iPhone üreticisi olmaya devam edecek, lakin Apple, ABD ve Çin ortasındaki mevcut tansiyonlar nedeniyle üretim sınırını çeşitlendirmeyi planlıyor. Hindistan’daki iPhone üretimi, Çin’inkinin hayli gerisinde kalmıştı, lakin bu durum iPhone 14 ile değişti. iPhone 14, Çin ile birebir ayda Hindistan’da üretilmeye başlandı.

Apple’ın Hindistan’daki üretim uğraşları, lokal sendikaların 12 saatlik vardiyalara karşı gösterdiği direnç nedeniyle yavaş ilerledi. Lakin 2023’te Apple, Hindistan’da iPhone 15 ünitelerini öbür rastgele bir modelden daha fazla üretti ve bu, Hindistan’da üretilen bir modelin piyasaya sürülme gününde satışa sunulduğu birinci kere oldu.

Apple, iPhone üretiminin dörtte birini Hindistan’a taşıyor

Foxconn şu anda Karnataka eyaletinde bir tesis inşa ediyor ve bu tesisin Nisan 2024’te işletmeye açılması bekleniyor. WSJ’nin raporu, diğer bir büyük tesisin de üretim basamağında olduğuna işaret ediyor.

Bu gelişme, global teknoloji devinin üretim stratejisinde değerli bir değişiklik oluşturuyor. Apple’ın Hindistan’da artan üretim kapasitesi, şirketin global tedarik zinciri stratejisinde çeşitliliği ve esnekliği artırma gayretlerinin bir modülü olarak görülüyor. Bu stratejik atılım, hem Apple’ın hem de Hindistan’ın iktisadına değerli katkılarda bulunacak üzere görünüyor. Apple’ın bu adımı, hem teknoloji kesiminde hem de global ekonomik alakalarda yeni bir devrin başlangıcını işaret edebilir.