Amazon artık de fiyatsız yapay zeka kursları verecek!

Amazon artık de fiyatsız yapay zeka kursları verecek!

Şimdi, yapay zeka yetenek havuzunu genişletmek maksadıyla şirket, 2025 yılına kadar dünya çapında iki milyon bireye üretken yapay zeka eğitimi sağlamak emeliyle “AI Ready” isimli fiyatsız bir program başlatıyor.

Sekiz fiyatsız kurstan oluşacak derslere Amazon’un öğrenme web sitesinden ulaşılabilecek ve Amazon dışındaki çalışanlara da sunulacak. Kursta ChatGPT’yi ve öteki lisan modellerini destekleyen üretken yapay zeka teknolojisi de dahil olmak üzere yapay zeka maharetleri öğretilecek.

Kurs hem teknoloji hem de teknolojiye yakın rollerdeki yeni başlayanlar ve ileri seviye kullanıcılar için tasarlanmış. Üç kurs iş dünyası ve teknik olmayan kullanıcılara yönelikken, beş kurs geliştirici ve teknik kitleye yönelik. Amazon, derslerin yanı sıra, dünya çapında gereğince temsil edilmeyen topluluklardan gelen 50.000’den fazla lise ve üniversite öğrencisine kıymeti 12 milyon doları aşan Udacity bursları sağladığını duyurdu.

Amazon artık de fiyatsız yapay zeka kursları verecek!

Yapay zeka teknolojisi, tıbbi araştırmalardan perakende müşteri takviyesine kadar birçok alanda bir müddettir kullanılıyor fakat OpenAI’nin ChatGPT sanal asistanının piyasaya sürülmesiyle nitekim patlama yaşadı. Alan hala başlangıç basamağında ve sistemler herkesin bildiği üzere karmaşık, hasebiyle nitelikli programcılar, teknisyenler ve başka bireyler konusunda önemli bir eksiklik kelam mevzusudur. Amazon, patronların %73’ünün yapay zeka alanında yetenekli yetenekleri işe almanın bir öncelik olduğunu söylediğini fakat dört şahıstan üçünün nitelikli işçi bulamadığını belirtiyor.

Amazon, emelinin üretken yapay zeka eğitimini “demokratikleştirmek” olduğunu belirterek, programın sırf kendi çalışanlarına değil birebir vakitte süratli mühendislik ve öbür marifetlere sahip çalışanlar arayan kurumsal müşterilerine de yarar sağlayacağını belirtti. Ayrıyeten, Amazon Bedrock AI ve otomatik olarak kod üreten bir araç olan Amazon CodeWhisperer dahil olmak üzere çeşitli kurslar kendi platformlarını temel aldığından, AWS (Amazon Web Service) müşterilerine de yardımcı olabilir.