Akıllı telefon pazarının yükünü iPhone 15 serisi çekiyor!

Akıllı telefon pazarının yükünü iPhone 15 serisi çekiyor!

Bu yılın üçüncü çeyreğinde (Temmuz-Eylül), ABD’de akıllı telefon sevkiyatları, Canalys’in son raporuna nazaran, ikinci çeyreğe kıyasla yüzde 21 artarak 31 milyon adede ulaştı.

Bu büyüme, sırf birkaç gün satışta olmasına karşın ABD’de Q3’de tüm iPhone satışlarının yüzde 34’ünü oluşturan iPhone 15, iPhone 15 Plus, iPhone 15 Pro ve iPhone 15 Pro Max’in Apple tarafından piyasaya sürülmesiyle desteklendi. Fakat piyasa, geçen yıla nazaran yüzde 5 düşüş gösterdi.

Premium aygıt yükseltmelerini hedefleyen operatör promosyonları, düşüş trendinin daha makus olmamasına yardımcı oldu, lakin Apple’ın çeyreğin çok sonunda iPhone 15 serisini piyasaya sürmesi, 2022’nin birebir devrine nazaran satışlarda yüzde 8’lik bir düşüşe neden oldu ve 17.2 milyon adet olarak gerçekleşti.

Akıllı telefon pazarının yükünü iPhone 15 serisi çekiyor!

Samsung, Q3’de 6.8 milyon akıllı telefon sevkiyatı gerçekleştirdi ve Galaxy Z Flip5 ve Galaxy Z Fold5, bu sayının yüzde 20’sini oluşturarak performansını artırdı. Aslında, Samsung’un ABD’deki katlanabilirler konusundaki pazar hissesi çok rahat bir biçimde yüzde 87. Motorola, Q2 2022’den bu yana en düzgün çeyreğini yaşayarak yüzde 9 pazar hissesi ve yıllık bazda yüzde 14 sevkiyat artışı elde etti.

TCL ve Google, her biri pastadan yaklaşık yüzde 4 alarak birinci beş içinde yer alıyor; sırasıyla 1.3 milyon ve 1.2 milyon ünite sevkiyat gerçekleştirdiler. Canalys analistlerine nazaran, ABD akıllı telefon pazarı stabil bir hale geliyor, lakin “Q4’de bir dönüş yapılacağı beklentisi yok”. Bununla birlikte, Canalys 2024’te “hafif bir iyileşme” öngörüyor.

İlginç bir şekilde, araştırma şirketi, daha eski jenerasyon telefonları satın alma, yenilenmiş aygıtlara yönelme ve mevcut olanları daha uzun müddet tutma eğiliminin arttığını söylüyor. Böylelikle, daha az insan en son modellere yükseltme yapmayı tercih ediyor, bu da genel olarak pazarı etkiliyor.