Activision Blizzard önemli ciddi Google'a meydan okumuş

Activision Blizzard önemli ciddi Google’a meydan okumuş

Android ve iOS aygıtlarda oyun ve uygulama yüklemenin temel yolları Google Play Store ve Apple App Store’dur. Apple, kendi ekosistemi içinde hakim pozisyonda olmasına karşın, Google için durum farklıdır. Android’in açık platformu, uzun vakittir rakip mağazaların Play Store ile rekabet etmesine müsaade veriyor. Bilhassa, Call of Duty üzere tanınan oyunların geliştiricisi Activision Blizzard, bu rakiplerden biri olma yolunda ilerliyordu.

Activision Blizzard’ın Google Play Store ile Rekabet Etme İlgisi Ayrıntılara girmeden evvel temel bir soruyu ele alalım: Activision Blizzard üzere şirketler, bir uygulamayı bu mağazalara yüklemenin daha kolay bir süreç üzere göründüğünde neden Play Store ve App Store ile rekabet etmek istesin? Yanıt çoklukla bir şeye dayanıyor: para.

Hem Google hem de Apple, kendi uygulama mağazalarına yüklenen her oyunun gelirinden kurul alıyor. Yani Call of Duty Mobile üzere bir oyun içinde bir satın alma yaparsanız, Activision Blizzard bu paranın bir kısmını mağaza sahibine ödemek zorunda. Bu kurul çoklukla %5 ile %30 ortasında değişiyor. Görünüşe nazaran Activision, 2019’da kendi mağazasını oluşturarak Google ile rekabet etme fikrini keşfetti.

Activision Blizzard önemli ciddi Google’a meydan okumuş

Şirket, “Boston” kod ismiyle bir proje başlattı. Plan, Candy Crush, Call of Duty Mobile ve Diablo Immortal üzere oyunları bu platformda sunmak ve bunları Play Store’dan çıkarmak içeriyordu. Lakin, bu planlar asla gerçekleşmedi, öncelikle mağaza komitelerinin değişken tabiatından ötürü.

Yalnızca bu gelire bağlı kalan geliştiriciler için, Google’a istenen ölçüsü ödemek kaçınılmazdır. Lakin, Activision Blizzard üzere bir oyun devi için, özel bir mutabakata varmak mümkündür. Bu, onların kurulu kabul edilebilir bir düzeye indirmelerine yahut büsbütün ortadan kaldırmalarına imkan tanıyabilir. Google, bu cins stratejik hareketlerle hakimiyetini sürdürmeye kararlı görünüyor.

Apple’ın durumunda, şu anki rakipsiz pozisyonunda, Avrupa Birliği maddelerini takiben iOS 17.2 güncellemesiyle iOS’u yeni uygulama mağazalarına açması bekleniyor. Bu gerçekleştiğinde, şirketin rakibiyle emsal stratejiler benimsemesi bekleniyor.