4 gün okul 3 gün tatil devri başlıyor! Artık veliler düşünsün!

4 gün okul 3 gün tatil devri başlıyor! Artık veliler düşünsün!

Son devirde eğitim tarafında birçok radikal adım atıldı. Hakikaten atılmaya da devam ediyor. Yeni Ulusal Eğitim Bakanı misyona geldikten sonra birçok değişikliğe imza attı. Bu değişiklikler ortasında imtihan notlarındaki geçme kriterinin değiştirilmesi, öğrenciler tarafından reaksiyon ile karşılanmıştı.

Elbette bu kararların altındaki temel neden, öğrencilerin daha yeterli ve daha sıkı bir halde eğitim görmelerini sağlamak.

Türkiye genel olarak öğrenciler üzerindeki baskıyı arttırırken, Avrupa ise tam zıddı kemerleri gevşetmeye devam ediyor.

4 gün okul 3 gün tatil devri başlıyor! Artık veliler düşünsün!

Hali hazırda eğitim söz konusu olduğunda dünyanın 1 numaralı ismi olan Finlandiya’da uzun yıllardan beri 4 gün okul, 3 gün tatil prosedürü uygulanıyor. 1 gün ise büsbütün toplumsal aktivitelere ayrılıyor. Ama bu aktivitelerde rastgele bir devam zaruriliği bulunmuyor.

Şimdi ise tıpkı sistemi, Avrupa’da yer alan kimi ülkeler uygulamaya koyuyor. Yeni eğitim öğretim periyodunda 6 Avrupa ülkesinin daha bu programı benimseyeceği belirtiliyor. Pekala ya Türkiye?

Türkiye’de şimdilik bu türlü bir durum kelam konusu değil. Ama Avrupa’daki eğitim sisteminin o denli ya da bu türlü Türkiye’ye tesirleri olduğunu biliyoruz. Yani yakın bir gelecekte misal bir sistemin Türkiye’de birtakım kentlerde pilot olarak uygulanmaya başladığını görmek bizler için sürpriz olmaz. Elbette buna en çok veliler üzülecektir. Malum, günümüzde pek çok veli okulları bir eğitim yuvasından çok çocuklarını gönderdikleri kreş olarak görüyor. Pekala sizlerin bu mevzu hakkındaki yorumlarınız neler?

Sizce de ülkemizde 4 gün okul 3 gün eğitim modeline geçilmeli mi? Yorumlarınız bizler ve yetkililer için çok kıymetli.