2024 model Hyundai Kona Elektrik daha büyük batarya ile geliyor

2024 model Hyundai Kona Elektrik daha büyük batarya ile geliyor

Hyundai’nin en son lansmanı olan 2024 Kona Elektrik, gelişmiş özellikler ve pratik iyileştirmelerin bir karışımıyla öne çıkıyor. Amerika Birleşik Devletleri’nde sonbaharın sonlarına yanlışsız piyasaya sürülmesi beklenen bu yeni model, selefi olan 2023 Kona Elektrik’e nazaran ince ancak kıymetli geliştirmeler sunuyor.

Elektrikli araba, daha büyük bir 64.8 kilovat-saatlik pil ile geliyor. Bu, evvelki 64 kWh kapasitesine nazaran küçük ancak manalı bir artış. Bu güzelleştirme, EPA iddialarına nazaran tek şarjla 261 mil menzil sunarak mütevazı bir menzil artışı sağlıyor. Bu artış, küçük görünse de, Hyundai’nin elektrikli araç teknolojisindeki daima ilerlemeye olan bağlılığını gösteriyor.

Ancak bu, yalnızca daha uzun aralıklar manasına gelmiyor. Yeni Kona Elektrik, güç verimliliğinde de iyileştirmeler sunuyor, lakin selefinden biraz daha az güç verimli. Saniyede 291 watt enerji tüketimiyle, güç kullanımında hafif bir artış var. Bu, aracın daha büyük boyutlarından, daha uzun dingil aralığından ve artan genişlikten kaynaklanıyor olabilir ki bu da aerodinamiği etkileyebilir.

2024 model Hyundai Kona Elektrik daha büyük batarya ile geliyor

Şarj mühleti, daha güçlü 10.8 kW’lık bir borda şarj aygıtı sayesinde değerli ölçüde güzelleştirildi ve tam şarj müddetini yaklaşık üç saat azaltıyor. Ayrıyeten, DC süratli şarj daha süratli, %80 şarj oranına ulaşmak için sadece 43 dakika alıyor.

2024 modeli, tek pedal ile sürüş imkanı sunan i-Pedal modu ve trafik şartlarına ahenk sağlayan Akıllı Rejeneratif Sistem üzere yeni özellikler sunuyor. Araçtan Yüke (V2L) yeteneği üzere bu yenilikler, Hyundai’nin elektrikli mobilitede şoför tecrübesini geliştirmeye odaklandığını vurguluyor.

Fiyatlandırma şimdi açıklanmamış olsa da, çıkış yapacak olan modelle birebir çizgide olması bekleniyor ve bu da onu KONUT pazarında rekabetçi bir seçenek haline getiriyor. Lakin, ithal EV’ler için 7,500 dolarlık federal vergi indirimi almaya uygun olmaması dikkate bedel bir dezavantaj. Fakat Chevrolet Bolt EV’nin piyasadan çekilmesiyle, Kona Elektrik giriş düzeyi MESKEN segmentinde kıymetli bir hissesi ele geçirme fırsatına sahip.