Xiaomi'nin yeni mali raporu rakiplerini korkutacak!

Xiaomi’nin yeni mali raporu rakiplerini korkutacak!

Xiaomi, Çin merkezli bir teknoloji devi olarak, yenilikçi ve uygun fiyatlı eserler sunma stratejisiyle dikkat çekiyor. Akıllı telefonlar, akıllı konut aygıtları, giyilebilir teknolojik eserler ve başka teknolojik aksesuarlarla geniş bir eser yelpazesine sahip. Kalite ve rekabetçi fiyat siyaseti, Xiaomi’yi dünya çapında tanınan bir marka haline getirdi.

2023’ün üçüncü çeyreğinde Xiaomi, finansal raporunu yayınladı. Rapor, şirketin toplam gelirinin 70.9 milyar yuan (yaklaşık 9.92 milyar dolar) olduğunu ve 6 milyar yuan (yaklaşık 840 milyon dolar) düzeltilmiş net kar elde ettiğini gösteriyor. Bu, yıllık %182.9’luk muazzam bir büyümeye işaret ediyor. Xiaomi ayrıyeten %22.7 üzere rekor bir brüt kar marjına ulaşarak 127.6 milyar yuan (yaklaşık 17.8 milyar dolar) nakit rezervi biriktirdi.

Xiaomi’nin muvaffakiyetinin ardında, bilhassa Ar-Ge’ye yapılan yatırımlar yatıyor. Bu yatırımlar yıllık %22 artarak 5 milyar yuan (yaklaşık 700 milyon dolar) oldu. Şirketin “İnsan, Otomobil, Ev” ekosistem stratejisinin merkezinde, 5.000’den fazla mühendis tarafından yedi yıl boyunca geliştirilen Xiaomi HyperOS yer alıyor. Bu yeni işletim sistemi, milyarlarca aygıtı meselesiz bir biçimde bağlamayı hedefliyor.

Xiaomi’nin yeni mali raporu rakiplerini korkutacak!

Xiaomi’nin akıllı telefon kısmı de, bilhassa Xiaomi 14 serisiyle büyük bir muvaffakiyet elde etti. Seri, %16.6 üzere rekor bir brüt kar marjıyla piyasaya sürülür sürülmez bir milyondan fazla ünite sattı. IoT ve tüketici eserleri segmentinde de tarihi yüksekliklere ulaşan Xiaomi, 20.7 milyar yuan (yaklaşık 2.8 milyar dolar) gelir ve %17.8 brüt kar marjı elde etti. Xiaomi’nin AIoT platformu artık 699 milyon IoT aygıtına bağlanırken, Mi Home uygulamasının aylık faal kullanıcı sayısı %16 artarak 84 milyona ulaştı.

Xiaomi, global akıllı telefon pazarında 13 çeyrek üst üste birinci üç sırada yer aldı. İnternet iş kolunda da büyük muvaffakiyetler elde eden şirket, internet hizmetlerinden 78.125 milyar yuan (yaklaşık 10.9 milyar dolar) gelir ve %74.4 brüt kar marjı bildirdi.

Teknoloji ve inovasyonun ötesinde, Xiaomi ayrıyeten etraf dostu uygulamalara da büyük kıymet veriyor. Şirket, 2040 yılına kadar karbon nötr hale gelmeyi ve %100 yenilenebilir güç kaynakları kullanmayı hedefliyor. Toplumsal alanda ise, Xiaomi, Forbes’un üç yıl üst üste dünyanın en güzel patronları ortasında yer alarak Xiaomi Kamu Hizmeti Vakfı ve Xiaomi Burs Programı üzere eğitim ve kamusal refah alanlarında kıymetli katkılarda bulunuyor.