Xiaomi arabası bu yıl geliyor mu?

Xiaomi arabası bu yıl geliyor mu?

Xiaomi, otomotiv sanayisine giriş yapacağı konusunda heyecan uyandıran haberlerle son vakitlerde sıkça gündeme geliyor. Bu ay içerisinde düzenleyecekleri bir basın toplantısı ile bu teşebbüsün birinci meyvelerini sunması bekleniyor. Şimdi detaylar açıklanmasa da, teknoloji dünyasında Xiaomi’nin araba üretimine adım atacağına dair güçlü işaretler var. Xiaomi’nin otomotiv alanındaki resmi adımı, Sanayi ve Bilgi Teknolojisi Bakanlığı tarafından onaylandı bile.

Xiaomi’nin araba bölümüne girişi, şirketin İdare Heyeti Lideri Lei Jun’un daha evvel belirttiği üzere, 2024 yılında resmi bir lansmanla sonuçlanacak. 2023 sonunda Xiaomi arabasının tanıtılması bu takvime epeyce uygun bir adım olarak görülüyor.

Xiaomi arabası bu yıl geliyor mu?

Xiaomi’nin araba alanındaki birinci adımı, Yizhuang fabrikasında üretim sınırı doğrulamasının beşinci basamağına (PT5) ulaştı. Bu ay içinde 300 aracın montajının tamamlanması hedefleniyor, bu da Kasım ayında elde edilen üretim amaçlarından kıymetli bir artışı temsil ediyor. Tüm bu gelişmeler, resmi lansmana yönelik süratli ve istikrarlı hazırlıkları gözler önüne seriyor.

Xiaomi, geçtiğimiz Ekim ve Kasım aylarında düzenlediği iki farklı basın toplantısında Xiaomi 14 serisi ve Redmi K70 serisinden beş model tanıttı. Bu etkinliklerde ayrıyeten çok sayıda giyilebilir aygıt ve akıllı mesken eseri de Xiaomi ekosistemine katıldı.

Yaklaşan aktiflikle ilgili bilgiler şimdi bâtın tutulsa da, Xiaomi’nin yenilikçi eser geçmişi göz önüne alındığında, bu aktiflikte çeşitli ileri teknoloji eserlerinin ve aygıtların tanıtılması muhtemel görünüyor.