Xiaomi 14 serisi eşsiz bir özelliğe sahip!

Xiaomi 14 serisi eşsiz bir özelliğe sahip!

Xiaomi‘nin en son çıkardığı Xiaomi 14 serisi, sunduğu üst seviye özellikler ve teknik özellikler sayesinde büyük ilgi gördü. Lakin bu seride, pek çok kişi tarafından çok konuşulmayan bir sürpriz özellik bulunmaktadır: UltraSpace depolama genişletme.

Bu, Xiaomi’nin Xiaomi 14 serisinde kullandığı, telefonun özgün kapasitesinin ötesinde depolama alanını artırmak için UFS depolama kullanarak yeni bir teknolojidir. Örneğin, 256GB Xiaomi 14 Pro satın alırsanız, bu yeni teknoloji sayesinde telefonunuzda toplam 264GB depolama alanınız olacak ve 8GB ekstra boş alanınız olacak.

Xiaomi, bu ekstra alanı oluşturabilmek için UFS hafıza çipinde Wear Leveling (WC), Garbage Collection (GC) ve Bad Block Mapping üzere vazifeler için ayrılmış depolama alanını kullanıyor. Aslında bir 256GB UFS hafıza çipinin gerçek kapasitesi 266GB’dan daha fazladır, bu da OP için 10GB’dan fazla alanın ayrıldığı manasına gelir.

Xiaomi 14 serisi eşsiz bir özelliğe sahip!

Ancak Xiaomi mühendisleri, bu ekstra alanı performans yahut güvenilirlikten ödün vermeden kullanabilecek bir yol buldular. Şirket, 256/512GB depolama modellerinde 8/16GB alanı özgür bırakacak halde sistemin (HyperOS) yazılımını yine yazdığını belirtiyor. Bu sayede, 256GB sürümü olan Xiaomi 14 Pro’nun depolaması 8GB genişleyerek 264GB olurken, 512GB sürümü olan Xiaomi 14 ve Xiaomi 14 Pro‘nun depolaması 16GB genişleyerek 528GB olmaktadır.

Bu, daha fazla uygulama, fotoğraf, görüntü ve başka dataları depolamak için kullanışlıdır. Ayrıyeten, bu teknoloji ekstra donanım gerektirmez, bu nedenle akıllı telefonun maliyetini artırmaz. Fakat Xiaomi’nin yeni UltraSpace depolama genişletme teknolojisi sadece Xiaomi 14 Pro‘nun 256GB modelinde ve Xiaomi 14 ile 14 Pro’nun 512GB modelinde mevcuttur.

Bu, Xiaomi 14‘ün 256GB modelinin neden tıpkı 8GB genişlemeyi almadığı ve 1TB varyantı için UltraSpace depolama genişlemesi hakkında hiçbir bilginin olmadığı üzere birtakım soruları karşılıksız bırakmaktadır. Lakin UltraSpace depolama genişletmesi, kullanıcılara değerli avantajlar sunabilecek umut vaat eden bir teknolojidir.