Volkswagen uygun fiyatlı elektrikli arabalar için kolları sıvadı

Volkswagen uygun fiyatlı elektrikli arabalar için kolları sıvadı

Volkswagen, Çin pazarında elektrikli araçlar (EV) için yenilikçi ve maliyet aktif bir platform sunarak cesaretli bir adım atıyor. Bu teşebbüs, süratle büyüyen KONUT bölümüyle tanınan Çin’de şirketin varlığını güçlendirmek için stratejik bir atılım olarak değer taşıyor.

Volkswagen, daha uygun fiyatlı seçenekler sunmak için mahallî olarak tedarik edilen bileşenleri kullanıyor. Bu planın merkezinde, Çin pazarına özel olarak tasarlanmış yeni bir giriş düzeyi platform geliştirme fikri yatıyor. “A Ana Platformu” ismi verilen bu proje, fiyat hassasiyetinin yüksek olduğu Çin pazarında üretim maliyetlerini düşürmeyi amaçlıyor. Volkswagen, mahallî olarak tedarik edilen bileşenlerin kullanımını artırarak tüketicilere daha uygun fiyatlı MESKEN seçenekleri sunmayı hedefliyor.

Bu duyuru, Volkswagen’in Çin lideri Ralf Brandstaetter tarafından, Hefei’deki yeni KONUT geliştirme ve tedarik merkezi, Volkswagen Group China Technology Company (VCTC)’nin açılışı sırasında yapıldı. Bu gelişme, 2.000’den fazla iş yaratması beklenen ve VCTC’ye yapılan 1.1 milyar dolarlık değerli bir yatırımın bir modülü.

Volkswagen uygun fiyatlı elektrikli arabalar için kolları sıvadı

Volkswagen’in uygun fiyatlı EV’lere odaklanma kararı kritik bir vakitte geldi. Marka, son vakitlerde akaryakıtlı araç satışlarındaki düşüş nedeniyle Çin’de yerli üretici BYD tarafından geride bırakıldı. Bunun karşılığı olarak Volkswagen, Çin’deki ID.3 modelinin fiyatlarını düşürdü ve bu da satışlarda değerli bir artışa yol açtı.

Mevcut Modüler Elektrikli Tahrik Araç Kiti’nden (MEB) türetilen yeni platformun 2026 yılına kadar işler hale gelmesi bekleniyor. Bu hızlandırılmış vakit çizelgesi, Volkswagen’in pazar taleplerine süratle ahenk sağlama konusundaki kararlılığının bir göstergesi.

Dahası, Volkswagen bu yeni platform temelinde dört modeli, SAIC ve FAW ile mevcut ortak teşebbüsleriyle işbirliği içinde piyasaya sürmeyi planlıyor. Ayrıyeten şirket, MESKEN portföyünü daha da genişletmek için XPeng ile iki ek büsbütün elektrikli model geliştirmek üzere iştirak kurdu. Bu stratejik atak yalnızca Çin ile hudutlu değil. Global olarak, Volkswagen 2026 yılına kadar on yeni büsbütün elektrikli araç tanıtarak elektrifikasyona ve sürdürülebilir mobiliteye olan bağlılığını sergiliyor.