Ünlü şirket kovduğu CEO'yu yine misyona çağırıyor!

Ünlü şirket kovduğu CEO’yu yine misyona çağırıyor!

OpenAI’nin tanınan AI chatbot’u ChatGPT’nin ardındaki kar hedefi gütmeyen araştırma şirketi OpenAI’nin idare heyeti, CEO Sam Altman’ı vazifeden almasından yalnızca iki gün sonra, onu geri getirmek için görüşmeler yapıyor. Bu ani değişim, şirket içinde artan karmaşa ve yatırımcılardan gelen baskılar nedeniyle gerçekleşiyor. Altman’ın birinci misyondan alınması, idare heyeti ile olan bağlantısındaki eksikliklere dayandırılmıştı. Lakin, tez edilen irtibat problemlerinin tam tabiatı hala bilinmeyen.

Altman’ın misyondan alınma kararı, şirketin kurucu ortağı ve lideri Greg Brockman da dahil olmak üzere, birçok üst seviye yöneticinin istifasına yol açtı. Bu içsel karışıklık karşısında OpenAI idare heyeti, kararını tekrar gözden geçirmiş görünüyor. Altman’a yakın kaynaklar, idare konseyinin eski CEO’yu konumuna geri getirmek için müzakerelerde bulunduğunu belirtiyor. Lakin, Altman’ın şirketin yönetişim yapısında değerli değişiklikler olmadan geri dönmekte tereddüt ettiği bildiriliyor.

Ünlü şirket kovduğu CEO’yu yine misyona çağırıyor!

The Verge, OpenAI çalışanlarının, Sam Altman ve Greg’in dün 17:00 PT’de geri dönmesi için tüm idare şurasının istifa etmesi tarafında bir ültimatom verdiklerini bildirdi.

Yönetim konseyi bu kritik süreyi kaçırdı ve birçok OpenAI çalışanının istifa etmesi bekleniyor. Şayet Altman ayrılıp yeni bir teşebbüs başlatırsa, bu çalışanların da onu takip etmesi bekleniyor. Değişik bir biçimde, Sam Altman “OpenAI grubunu çok seviyorum” manasına gelen bir tweet attı ve birçok OpenAI üyesi, yeni Süreksiz CEO Mira Murti dahil, bu tweet’e sevgi emojileriyle cevap verdi.

Bu etkileşimin tam manası bilinmese de, Sam ve Greg’in OpenAI’ye geri dönme ihtimalini düşündürebilir. Durum hala akışkan ve olaylar geliştikçe her şey olabilir.