Tim Cook açıkladı: Apple'da çalışmak için diplomaya gereksiniminiz yok!

Tim Cook açıkladı: Apple’da çalışmak için diplomaya gereksiniminiz yok!

Apple CEO’su Tim Cook, tanınan müzikçi Dua Lipa’nın sunduğu bir podcast yayınında, şirketin işe alım süreçlerine dair kıymetli kriterleri paylaştı. Cook, podcast yayınında iş dünyasına dair pahalı bilgiler verirken, işe alım sürecinde odaklandıkları ögeleri vurguladı.

Cook, işe alımlarda en kıymetli kriterin, içindekileri en âlâ formda ortaya çıkarabilen bireylerle çalışmak olduğunu belirtti. “İçindekinin en güzelini ortaya çıkaran beşerlerle çalışmak inanılmaz bir his ve temelde hepimiz 1+1’in 3’e eşit olduğuna inanıyoruz. Senin fikrin artı benim fikrim, tek başına ferdi fikirlerden daha iyidir” tabirlerini kullandı. Cook, iş birliği ve sinerjiyi vurgulayarak, farklı bakış açılarından gelen fikirlerin bir ortaya gelmesinin şirketin muvaffakiyetini artırdığını lisana getirdi.

Tim Cook açıkladı: Apple’da çalışmak için diplomaya gereksiniminiz yok!

Apple’ın işe alım siyasetlerinde üniversite diplomasının tek belirleyici olmadığını vurgulayan Cook, şirketin hayatın her kesitinden gelen çeşitli yeteneklere ve perspektiflere gereksinim duyduğunu belirtti. Cook, “Üniversite diploması olsun yahut olmasın, bizim için değerli olan kişinin içindeki potansiyeli görmek. Apple’a katılan her bireyin farklı bir kıssası ve birikimi var, bu da şirket kültürümüzü zenginleştiriyor” dedi.

Cook, işe alımlarda aradıkları niteliklerden biri olarak, çalışanın soru sormaktan çekinmemesi ve yaratıcılıklarını ortaya koymalarını ön plana çıkardı. Şirketin çeşitliliği teşvik ettiğini ve farklı geçmişlere sahip bireylerin bir ortaya gelerek inovasyona katkı sağladığını vurguladı.