Tesla'nın hangi ülkeye fabrika açacağı aşikâr oldu

Tesla’nın hangi ülkeye fabrika açacağı aşikâr oldu

Tesla’nın yeni bir fabrika açma planları, uzun bir müddettir merakla bekleniyordu ve sonunda şirketin tercihi aşikâr oldu: Hindistan. Uzun müddettir hangi ülkede yeni bir üretim tesisi kuracağına dair belirsizlik yaşanan Tesla, Hindistan’da kurulacak fabrika ile Asya pazarındaki varlığını güçlendirmeyi hedefliyor.

Hindistan’ın Tesla için tercih edilmesinde ülkenin büyük ve süratle büyüyen otomotiv pazarının yanı sıra, uzun vadeli stratejik bir yatırım potansiyeli taşıması tesirli oldu. Şirket, bu yeni fabrika için birinci etapta 2 milyar dolarlık bir yatırım yapmayı planlıyor. Fakat bu yatırım, araba kesimlerinin ülke içindeki tedarik zincirinden alınmasıyla birlikte 15 milyar dolara kadar çıkabilecek. Bu, Tesla’nın Hindistan pazarına olan güçlü bir bağlılığını gösteriyor.

Tesla’nın hangi ülkeye fabrika açacağı belirli oldu

Tesla’nın Hindistan’da kuracağı fabrikanın, yalnızca araç üretimine odaklanmayabileceği belirtiliyor. Şirketin, maliyetleri düşürmek ve sürdürülebilirlik emeliyle birtakım bataryaları da Hindistan’da üretmeye çalışabileceği söz ediliyor. Bu, Tesla’nın güç depolama sistemleri ve elektrikli araçlar için kullandığı bataryaların üretimini genişletebileceği manasına geliyor.

Elon Musk’ın liderliğindeki Tesla’nın Hindistan’da fabrika açma kararı, ülkenin güçlü büyüme potansiyeli ve Tesla’nın global pazarlardaki aktifliğini artırma stratejisiyle uyumlu görünüyor. Bu tıpkı vakitte Hindistan’ın sıfır emisyonlu araçlara yönelik artan talebi karşılamak ismine değerli bir adım olarak kıymetlendirilebilir.