Tesla'dan yeni yoğunluk fiyatı: %90 üzeri şarj değerliye patlayacak

Tesla’dan yeni yoğunluk fiyatı: %90 üzeri şarj değerliye patlayacak

Tesla, hem ABD’de hem de dünyanın geri kalanında şarj ağını genişletmeye devam ediyor. Lakin, tüm bu eforlar bazen yetersiz kalabiliyor. Elektrikli arabaların artan popülaritesi nedeniyle, birtakım lokasyonlarda ekstra yoğunluk yaşanabiliyor. Tesla, bu sorunu çözmek için yeni bir “Yoğunluk Ücreti” uygulamasını duyurdu.

Benzinle aracınızı doldurmak için hiç sıra beklediniz mi? Yalnızca 20 dakika bile olsa, muhtemelen sizi sinirlendirir. Artık, bu tıp bir yoğunluğun bir elektrikli araç şarj istasyonunda yaşandığını ve hudut bozucu dakikaların saatlere dönüştüğünü hayal edin. Tesla, yeni “Yoğunluk Ücreti” uygulamasıyla bu durumu çözmeyi hedefliyor.

Bu uygulamaya nazaran, Tesla’nın muhakkak vakitlerde ağır olarak işaretlediği bir Supercharger istasyonunda bulunuyorsanız ve aracınız belli bir şarj düzeyine ulaştıysa, şarj etmeye devam etmeyi seçerseniz şirket sizden yüksek bir fiyat talep edecek. Uyarıyı aldıktan sonra şarj istasyonundan ayrılmak için beş dakikanız olacak. Bu müddet içinde ayrılmazsanız, fiyatı kabul etmiş sayılacaksınız.

Tesla’dan yeni yoğunluk fiyatı: %90 üzeri şarj değerliye patlayacak

Elbette, Tesla’nın “Yoğunluk Ücreti” uygulamasıyla maksadı sizden para almak değil. Bunun yerine, aracınızı şarjdan %100’e ulaşana kadar çıkarmayanlardan biriyseniz, Tesla bu takıntıdan vazgeçmeniz için nazikçe sizi teşvik ediyor. Böylelikle, şirket, insanların gereksiz yere beklemesini ve sıradaki oburlarının gecikmesine neden olmasını önlemeyi amaçlıyor.

Şu anda Tesla, “Yoğunluk Ücreti” uygulamasını yalnızca Amerika Birleşik Devletleri’nde uyguluyor. Mevcut tarife, şarj %90’ın üzerindeyken dakikada 1 dolar olarak belirlenmiştir. Tesla, bu kararı, “İstasyonu meşgul eden acil bir muhtaçlığı olmayan müşterileri istemiyoruz. Bir müşteri, bir akaryakıt istasyonunda aracını pompanın yanında bırakmaz ve birebir unsur Supercharger istasyonları için de geçerli” diyerek açıklıyor.

Bu değişikliğin tanıtımı, Tesla’nın Supercharger’larını başka elektrikli araç markalarına açma kararının akabinde geldi. 2024 yılına kadar şirket, BMW, Ford, General Motors, Honda, Hyundai, Nissan, Toyota ve Volvo üzere markalarla istasyonlarını paylaşmayı planlıyor, bu da şarj ağı üzerindeki baskıyı artırıyor.