Tesla, şarj ünitelerini tüm arabalara açma kararı aldı

Tesla, şarj ünitelerini tüm arabalara açma kararı aldı

Tesla’nın Güney Kore’de kendi olmayan elektrikli araçlar için Harika Şarj İstasyonu Pilot Programını genişletmesi, elektrikli araç (EV) sanayisinde büyük bir adım olarak görülüyor. Bu atılım, ülkedeki Üstün Şarj İstasyonlarının yaklaşık yarısını, toplamda 80 lokasyona varan öteki EV’ler için açıyor. Bu gelişme, Güney Kore’nin KONUT pazarının ekseriyetle DC süratli şarj için CCS1 konektörünü kullanması ve Tesla’nın ABD ve Kanada’da kullandığı özel NACS konektöründen farklı olması açısından dikkat cazip.

Tesla’nın pilot programı, Kuzey Amerika, Avrupa ve Asya Pasifik’te 20’den fazla ülkeyi kapsıyor Tesla, bu duruma ahenk sağlamak için şarj istasyonlarını yerleşik CCS1 adaptörleri ile, yani Magic Dock’lar ile donatmıştır. Bu uyarlanma, marka özelindeki şarj tahlillerini aşan üniversal şarj tahlillerine Tesla’nın bağlılığını gösteriyor. İncheon-Yeonsu’da 1.000’inci şarj aygıtının heyetimi, Güney Kore’deki Tesla’nın şarj altyapısının süratli genişlemesini vurguluyor.

Tesla, şarj ünitelerini tüm arabalara açma kararı aldı

Bu atağın geniş tesirleri değerli. Güney Kore’de şarj standartlarının geleceği konusunda sorular ortaya çıkarıyor, bilhassa mahallî üreticilerin Hyundai Motor Kümesi üzere CCS1 ile devam edip etmeyeceği yahut Tesla’nın NACS’ine geçip geçmeyeceği merak konusu. Ayrıyeten, Tesla’nın BP Pulse (ABD) ve EG Kümesi (Avrupa) ile yaptığı mutabakatlarla başka ağlar için bir MESKEN şarj sağlayıcısı olarak artan rolü de ilgi cazibeli.

Bu genişleme sadece Güney Kore ile sonlu değil; Tesla’nın pilot programı artık Kuzey Amerika, Avrupa ve Asya Pasifik’te 20’den fazla ülkeyi kapsıyor. Tesla’nın şarj teknolojisini kozmik olarak benimsemesi ve Güney Kore’deki CCS1 ve Çin’deki GB/T üzere mahallî standartlara ahenk sağlama eforları, daha irtibatlı ve erişilebilir global bir MESKEN şarj ağına gerçek stratejik bir atak olduğunu gösteriyor.