Tesla Cybertruck sahipleri otomobillerini istediği üzere satamayacak!

Tesla Cybertruck sahipleri otomobillerini istediği üzere satamayacak!

Tesla, elektrikli araç yelpazesini genişletmeye devam ediyor ve ailenin son eklemesi, adeta bir bilim kurgu sinemadan fırlamış üzere görünen Cybertruck olacak. Birinci olarak 2019’da tanıtılan bu araç, artık seri üretime geçti ve teslimatlar 30 Kasım’dan itibaren başlayacak. Lakin beklendiği üzere, birinci etapta teslim edilecek araç sayısı hudutlu olacak. Tesla, vakitle bu sayının artacağını öngörse de, fırsatçı hareketleri önlemek için önlemler alıyor. Bu nedenle, şirket Cybertruck’ın ikinci el araç piyasasında yine satışına müsaade vermeme kararı aldı.

Tesla, Cybertruck’ın yine satışını bir yıllık yasağa tabi tutarak bu mevzuda sıkı tedbirler alıyor. Şirket, kimi şanslı müşterilerine ulaşarak, Cybertruck’ı birinci alanlardan biri olacaklarını bildirdi. Bu duyurudan kısa bir mühlet sonra, fırsatçı davranışlar ortaya çıktı. Örneğin, Los Angeles’ta bir kişi rezervasyonunu açık artırmaya çıkardı ve tam 400.000$ kazandı. Bu cins olaylar, şirket için tasa kaynağı oldu. Buna karşılık olarak, Tesla, Cybertruck’ı teslim almadan evvel müşterilerin özel bir muahede imzalamalarını planlıyor.

Bu muahedeye nazaran, yeni Cybertruck sahipleri, aracı birinci yıl içinde satmamayı taahhüt edecekler. Bu mutabakat bağlayıcı olmasa da, bir sahip birinci yıl içinde satmak isterse, evvel Tesla ile bağlantıya geçmeli ve aracı şirkete teklif etmeli. Tesla’nın satın almaktan vazgeçmesi durumunda, sahip fakat üçüncü bir tarafa satış yapabilir. Bu sürece uyulmaması ve Tesla’nın bilgisi dışında satış yapılması durumunda, en az 50.000$ ceza ile yasal süreç yapılabilir. Müşterilerin kabul etmesi gereken mukavele kuralları şöyle:

Tesla Cybertruck sahipleri otomobillerini istediği üzere satamayacak!

Cybertruck’ın başlangıçta sonlu sayıda üretileceğini anlıyor ve kabul ediyorsunuz.

Teslimat tarihinden itibaren birinci yıl içinde aracı satmamayı yahut satmaya çalışmamayı kabul ediyorsunuz. Lakin, birinci yıl içinde öngörülemeyen bir nedenle aracı satmanız gerekiyorsa ve Tesla bu nedenin yine satış siyasetine istisna teşkil ettiğini kabul ederse, Tesla’ya yazılı olarak bilgi vermeniz ve şirketin cevap vermesi için makul bir mühlet tanımanız gerekmektedir.

Tesla, size ilişkin olan aracı, geçerli Son Fiyat Tablosunda listelenen satın alma fiyatından km başına 0.25$ düşük bir fiyata, makul aşınma ve yıpranma ile Tesla’nın İkinci El Araç Kozmetik ve Mekanik Standartlarına uygun tamir masraflarını ekleyerek satın alma hakkına sahiptir.

Tesla aracı satın almaktan vazgeçerse, sırf Tesla’dan yazılı müsaade aldıktan sonra aracı üçüncü bir tarafa satabilirsiniz.

Bu koşulların ihlali durumunda yahut Tesla makul bir formda ihlal kuşkusu taşırsa, aracın mülkiyetinin dönemini engellemek için ihtiyati önlem talep edebilir yahut 50.000$ veya satış yahut zaman ölçüsünün daha yükseği kadar tazminat talep edebilir. Ayrıyeten, Tesla gelecekte size rastgele bir araç satışını reddetme hakkını gizli fiyat.

Dikkate paha bir nokta, hatta açık artırmaya çıkan rezervasyonun 400.000$ bedeline ulaşması. YouTuber’lar ve birçok kişi bu araçları isteyecek ve kimileri cezayı kendileri karşılamayı bile teklif edebilir. Bu nedenle, şirketin gelecekte müşterilerle ilgili sık sık yasal süreçlerle uğraşması şaşırtan olmayacaktır.