Spotify, geniş çaplı işten çıkarmalar yapıyor

Spotify, geniş çaplı işten çıkarmalar yapıyor

Spotify, önde gelen bir müzik akış platformu olarak, CEO Daniel Ek’in kararıyla tatil döneminden çabucak evvel sürpriz bir formda iş gücünü %17 oranında azaltma kararı aldı. Bu karar, şirketin finansal zorluklarına bir tahlil bulmak ve operasyonel maliyetlerini finansal amaçlarıyla uyumlu hale getirmek gayesiyle alındı.

2020 ve 2021 yıllarında düşük sermaye maliyetleri sayesinde büyük bir sıçrama yapan Spotify, güçlü bir performans ve olumlu bir kar raporu sergilemesine karşın, Daniel Ek’e nazaran şirket iki yıl boyunca daha küçük indirimler yapma yahut artık kesin bir harekette bulunma seçeneklerinden birini seçmek zorundaydı. Ek, şirketin maliyet yapısını amaçlarına uygun hale getirmek için kıymetli bir ayarlama yapmanın gerekliliğini vurgulayarak, bu kararın grup üzerinde yaratacağı acıyı kabul etti.

Spotify, geniş çaplı işten çıkarmalar yapıyor

Spotify, 2020 ve 2021’deki süratli genişlemesinin art planında, bu yatırımların şirketin büyümesine katkıda bulunmasına karşın, 2023’ün başlarında ve Mayıs ayında yaklaşık iş gücünün %8’ini kesen evvelki işten çıkarmalara karşın, Ek’in belirttiğine nazaran şirketin maliyet yapısı gelecekteki muhtaçlıkları için hala çok büyüktü.

Bu son çeşit işten çıkarmalarla yaklaşık 1,500 çalışan etkilenecek. Geçiş sürecini kolaylaştırmak için Spotify, beş aylık ortalama tazminat ödemesi, bu mühlet zarfında sıhhat sigortası kapsamı ve göçmenlik ve meslek dayanağı sunmayı planlıyor.

Ek’in duyurusu, Spotify’ın bir sonraki etabında daha sade bir operasyonel model benimsemesi gerektiğini altını çiziyor. Bu, çalışan sanatkarlara daha fazla ödeme yapmayı amaçlayan ve düzmece akışları azaltan yenilenmiş bir telif hakkı modelinin tanıtılmasını takip ediyor.

Spotify, kullanıcı tabanını daima olarak büyütüyor ve artık yıllık %26’lık bir artışla 574 milyon aylık faal kullanıcıya sahip. Ancak, bu büyümeye karşın, karlılık elde etmek güç olmaya devam ediyor ve son çeyrekler nadiren kâr gösteriyor. Ek, bu değişikliklerin tesirleri hakkında önümüzdeki haftalarda daha fazla detay vereceğini vaat ediyor.