SpaceX çalışanlarının hayatı önemli manada tehlikede

SpaceX çalışanlarının hayatı önemli manada tehlikede

Raporda ismi geçen mevcut ve eski çalışanlar, CEO Elon Musk’un agresif teslim tarihlerini ve bürokrasiye olan nefretini suçluyor ve insanları Mars’a “mümkün olduğu kadar hızlı” ulaştırma amacının şirketin işin kolayına kaçmasına ve uygun protokollerden kaçınmasına yol açtığını tez ediyor.

Reuters, kimi SpaceX tesislerindeki yaralanma oranlarının, 100 personel başına 0,8 yaralanma yahut hastalık olan dal ortalamasının çok üzerinde olduğunu buldu. Brownsville, Texas lokasyonunda 2022’de yaralanma oranı 100 personel başına 4,8’di. Hawthorne, California üretim tesisinde bu oran 1,8.. Şirketin roket testleri yaptığı Teksas McGregor’da yaralanma oranı ise 2,7 oldu.

SpaceX çalışanlarının hayatı önemli manada tehlikede

Çalışanlar kırık kemikler, yırtılmalar, parmak kırılmaları, yanıklar, elektrik çarpması ve önemli baş yaralanmaları yaşadı; bunlardan biri 2021’de Brownsville’li emekçi Florentino Rios’u kör etti ve oburu Ocak 2022’den bu yana çalışan Francisco Cabada’yı komaya soktu. SpaceX’in McGregor tesisinde bir çalışan emekçi Lonnie LeBlanc, 2014 yılında rüzgarın onu uygunsuz yüklenmiş bir kamyonun römorkundan düşürmesi sonucu hayatını kaybetti. Lakin yıllar geçtikçe SpaceX, güvenlik kusurlarının bir sonucu olarak sadece yetersiz cezalar ödedi. Reuters’e nazaran LeBlanc’ın vefatının akabinde şirket OSHA ile 7.000 dolar karşılığında anlaştı.

Reuters, iki düzineden fazla mevcut yahut eski çalışanın yanı sıra “SpaceX güvenlik uygulamaları hakkında bilgisi olan” öteki şahıslarla de konuştu. SpaceX’in eski yöneticilerinden biri Reuters’e “işçilerin güvenliklerini kendilerinin hallettiğini” söyledi ve öbürleri, Musk’un hoşlanmadığı için çalışanlara parlak renkli güvenlik kıyafetleri giymemeleri söylendiğini söyledi. Reuters’a nazaran SpaceX, geçmişinin büyük kısmında yaralanma bilgilerini düzenleyicilere sunma konusunda tekraren başarısız oldu.