Samsung'un yeni ekran teknolojisi: Mavi PHOLED

Samsung’un yeni ekran teknolojisi: Mavi PHOLED

Teknoloji dünyasında, bilhassa akıllı telefon kesiminde, yeniliklerin suratı hiçbir vakit azalmıyor. Bu yeniliklerin en dikkat çekicilerinden biri de Samsung Display tarafından OLED teknolojisinde gerçekleştirilen gelişmeler. Güney Koreli medya kaynağı The Elec’e nazaran, şirket, OLED bileşenlerinde kıymetli bir ilerleme kaydediyor, bilhassa de mavi fosforesan OLED (PHOLED) bileşenlerinin geliştirilmesinde.

Samsung, şu anda ekranlarda kullanılan kırmızı ve yeşil OLED bileşenlerinde yüzde yüz içsel aydınlatma verimliliğine sahip fosforesan materyaller kullanıyor. Buna rağmen, mavi OLED’ler daha az verimli floresan materyallerle üretiliyor ve bu gereçlerin verimliliği yalnızca yüzde 25 düzeyinde. Samsung’un gayesi, bu daha az verimli mavi floresan gereçleri, daha tesirli mavi ışık yayan materyallerle değiştirmek. Bu değişiklik, OLED’in genel güç tüketiminde kıymetli bir düşüşe yol açabilir.

Pazar araştırma firması UBI Research, Samsung Display’in esnek OLED materyal seti M15’in bir modülü olması beklenen bu yeni materyal setinin 2025’in ikinci yarısında piyasaya sürülmesini hedefliyor. Birinci başta, mavi PHOLED materyallerinin 2024 ortasında tanıtılması bekleniyordu. Lakin, geliştirme sürecindeki zorluklar nedeniyle bu vakit çizelgesi 2025’in ikinci yarısına ertelendi.

Samsung’un yeni ekran teknolojisi: Mavi PHOLED

Yeni mavi PHOLED gereçleri, M11 ve M13 üzere evvelki setlerde kullanılan materyallere kıyasla en az yüzde 55 aydınlatma verimliliği ve yüzde 65’in üzerinde parlaklık verimliliği sağlaması bekleniyor.

SamMobile’ın raporlarına nazaran, Samsung’un Galaxy Z Fold 7 ve Flip 7 modelleri, 2025’te bu yeni mavi PHOLED teknolojisini kullanacak birinci aygıtlar olabilir. Lakin bu bilgi şimdi doğrulanmamış durumda ve dayanıklılık konusundaki telaşlar, bu teknolojinin ana akım aygıtlarda kullanımını etkileyebilir. Geliştirilmekte olan mavi PHOLED gereçlerin ömrü, mavi floresan malzemelerinkinin yalnızca yüzde 55’i kadar.

Mavi PHOLED’e geçiş, güç tüketiminde değerli bir azalma sağlama potansiyeline sahip olmasına karşın, bu gereçlerin uzun ömürlülüğü hala bir tasa kaynağı. Bu zorluklara karşın, Samsung’un mavi PHOLED teknolojisindeki ilerlemesi, OLED sanayisinde kıymetli bir muvaffakiyet olarak görülüyor.