Samsung en kıymetli telefonlarını kendi ülkesinde satıyor!

Samsung en kıymetli telefonlarını kendi ülkesinde satıyor!

Akıllı telefon pazarında, Samsung yıllardır satış adetlerine nazaran dünyanın en büyük markası pozisyonunu korurken, Apple en yüksek kar marjına ve ortalama satış fiyatına sahip telefonları müşterilerine sunuyor. Lakin hangi ülkelerin tüketicileri en kıymetli telefonları tercih ediyor, bu bahiste yeni bir rapor dikkat cazibeli bilgiler içeriyor.

TechInsights isimli tahlil firmasının yeni raporuna nazaran, Samsung’un anavatanı olan Güney Kore, dünyanın en yüksek ortalama telefon satış fiyatına sahip ülkesi olarak karşımıza çıkıyor. Bu durum, Güney Koreli tüketicilerin ortalama olarak dünyanın en yüksek fiyatlı telefonlarını satın aldıklarını gösteriyor. Önceden bu unvan Japonya’nın iken, 2020 yılında Güney Kore liderliği devraldı ve önümüzdeki yıllarda da bu eğilimin artarak devam etmesi bekleniyor.

Samsung en değerli telefonlarını kendi ülkesinde satıyor!

Güney Kore, Japonya ve ABD, yüksek ortalama satış fiyatları sayesinde akıllı telefon markaları için büyük değer taşıyor. Bu pazarlarda genelde Apple ve Samsung hakimiyeti kelam konusu. Samsung, bilhassa yüksek fiyatlı modelleriyle karlılığını artırmayı hedefliyor. Bu bağlamda 1.000$ başlangıç fiyatıyla sunulan ve 1.800$’a kadar çıkan Galaxy Z serisi üzere katlanabilir telefonları piyasaya sürüyor.

Sektör analisti Abhilash Kumar’a nazaran; “2020 yılına kadar en yüksek ortalama toptan telefon satış fiyatı Japonya’daydı. Fakat 2021 prestijiyle başkan konum Güney Kore’ye geçti. Samsung’un yüksek fiyatlı katlanabilir modellerine olan güçlü ve süratli ilgi, yanı sıra son yıllarda iPhone modellerinin fiyatındaki istikrarlı artış, bu ülkede ortalama satış fiyatlarının yükselmesinin ana sebeplerinden biri.”