OpenAI yapay zeka tarafında yeni iştirakler kuruyor!

OpenAI yapay zeka tarafında yeni iştirakler kuruyor!

OpenAI Bilgi Ortaklıkları teşebbüsü, “halka açık olarak çevrimiçi olarak basitçe erişilemeyen” olduğunu söylediği büyük ölçekli özel ve kamuya açık bilgileri arayacak. Şirket, toplayacağı dataların kesinlikle sayısal yahut metin biçiminde olması gerekmediğini söylüyor; program birebir vakitte fotoğraf, ses yahut görüntüyü da kabul edecek.

Şirket bilhassa, “insan niyetini tabir ettiği” sürece “herhangi bir konu” ve “herhangi bir dilde” data aradığını söylüyor ve bunu uzun biçimli makalelere yahut yazılı konuşmalara benzetiyor. OpenAI tarafından toplanan insan odaklı dataların, şirketin konuşulan sözleri yazıya dökmek için kullanılan otomatik konuşma tanıma teknolojisi üzere araçları geliştirmesine yardımcı olması bekleniyor.

OpenAI yapay zeka tarafında yeni iştirakler kuruyor!

Bu teşebbüs birebir vakitte ChatGPT’nin kullanıcılarla sohbet yoluyla etkileşime geçmek için sesli sorguları destekleyen son genişletmesiyle de paralellik gösteriyor. Yapay zeka modellerini, insan gibisi konuşmaları nasıl sürdüreceğini öğreten daha fazla bilgiye maruz bırakmak, yalnızca bu özelliği ve fonksiyonu takip edecek öteki araçları daha da geliştirecek.

ChatGPT, artan kullanıcı tabanı için şimdiden rekorlar kırmış durumda. Dünya çapında yaklaşık 100 milyon haftalık etkin kullanıcısı var, bu da saklılığın araç için sırf odak noktası olmaya devam edeceği manasına geliyor. Daha evvel Samsung çalışanları, hassas bilgilerin yapay zeka modeline sızdırılması nedeniyle sıkıntı durumda kalmıştı. OpenAI, bir kullanıcı açıkça bir iştirak formu aracılığıyla bilgi göndermediği sürece API’si tarafından oluşturulan bilgileri modellerini eğitmek için kullanmadığını sav etse de tüm gözler şirketin bu teşebbüs aracılığıyla toplanan dataları, bilhassa de özel bilgi kümelerini nasıl ele aldığı üzerinde olacak.