Microsoft sonunda insafa geldi ve bunları silmemize müsaade verdi!

Microsoft sonunda insafa geldi ve bunları silmemize müsaade verdi!

Microsoft, Avrupa’daki Windows kullanıcıları için yeni bir güncelleme getiriyor. Şirket, nihayet kullanıcılarına Edge (tarayıcı), Bing (arama motoru) ve Cortana (sesli asistan) üzere temel uygulamalarını kaldırma imkanı sağlıyor. İşte bu bahiste bilmeniz gereken her şey.

Amerikan teknoloji devi, bu değişikliği kullanıcı tecrübesini ve seçim özgürlüğünü artırmak hedefiyle değil, Avrupa Birliği tarafından duyurulan Dijital Pazarlar Yasası (DMA) ile uyumlu hale gelmek için getiriyor. Bilinmeyenler için, DMA, Microsoft’un tüm temel uygulamalarını kaldırılabilir hale getirmesini zarurî kılıyor. Bu yasa, 2024 Mart’ından itibaren Avrupa Ekonomik Alanı’nda (EEA) geçerli olacak.

Microsoft sonunda insafa geldi ve bunları silmemize müsaade verdi!

Bu, tüm AB ülkelerinin yanı sıra İzlanda, Lihtenştayn ve Norveç’i de kapsıyor. Resmi bir blog gönderisinde Microsoft, bu değişikliğin yalnızca Avrupa’ya özel olduğunu açıkladı. Yani bu yeni değişiklik global değil. Artık Edge web tarayıcısını kaldırabilir ve Bing web aramasını değiştirebilirsiniz. Bu, birçok Windows kullanıcısının uzun vakittir talep ettiği bir şeydi.

Microsoft, kullanıcıları kendi platformlarına geçmeye ikna etmek için daima olarak Edge ve Bing’i zorla sunuyor. Bunun yanında şirket, kullanıcılara Windows tecrübesinden Cortana, Kamera ve Fotoğraflar uygulamalarını da kaldırma müsaadesi verecek. İlgili haberlerde, şirketin geçen ay internet erişilebilirliğini güzelleştirmek için çok cihazlı sanal web tarayıcısını patentlediği belirtildi.