Microsoft, Sam Altman'ın CEO olarak geri dönmesiyle OpenAI idare konseyine katıldı

Microsoft, Sam Altman’ın CEO olarak geri dönmesiyle OpenAI idare konseyine katıldı

Şirketin en büyük yatırımcısının neden idare şurasında yer almadığı sorusu hala ortada duruyor lakin sorun en azından şimdilik bir biçimde halledilmiş üzere görünüyor. Altman’a, Başkanlık misyonuna devam eden kurucu ortak Greg Brockman eşlik ederken, dizi boyunca çok kısa bir mühlet süreksiz CEO olarak misyon yapan Mira Murati, CTO vazifesine geri dönecek.

Duyuru tıpkı vakitte eski Salesforce CEO’su Bret Taylor (başkan), eski Clinton Hazine Bakanı Larry Summers ve tıpkı vakitte Quora’nın kurucu ortağı ve CEO’su olan özgün üye Adam D’Angelo’dan oluşan yeni bir idare heyetini da doğruladı. OpenAI, Quora’nın Poe hizmetine potansiyel bir rakip geliştirdiği için Altman’ın çıkışının kısmen D’Angelo’nun görünürdeki çıkar çatışmasından etkilendiği söylendi – ikincisi OpenAI’nin ChatGPT ve GPT-4’ünün yanı sıra başka birkaç metin üreten AI modelini sunuyor.

Microsoft, Sam Altman’ın CEO olarak geri dönmesiyle OpenAI idare heyetine katıldı

OpenAI kurucu ortağı ve baş bilim insanı Ilya Sutskever, Altman’ın vazifeden alınmasına öncülük ettiği argüman edilen eski bir idare konseyi üyesiydi. Yönetici daha sonra açıkça “yönetim heyetinin hareketlerine katılımımdan derin pişmanlık duyduğunu” itiraf etmiş ve o vakitten beri Altman’ın CEO olarak geri dönüşüne dayanağını lisana getirmişti.

Aynı resmi duyuruda OpenAI’nin yeni Başkanı Taylor, şirketin “yönetim yapısını geliştireceği” ve kuruluşun çıkarları ismine “son olayların gözden geçirilmesini denetlemek üzere bağımsız bir İdare Şurası komitesi” oluşturacağı garantisini verdi.