Meta uygun fiyatlı VR gözlüğü için rotasını Çin'e çevirdi

Meta uygun fiyatlı VR gözlüğü için rotasını Çin’e çevirdi

The Wall Street Journal‘ın haberine nazaran şirketin, görüntü oyunu devi Tencent ile özel bir mutabakat yaparak sanal gerçeklik kulaklığının büsbütün yeni, daha düşük fiyatlı bir versiyonunu ülkede piyasaya sürmeyi planladığı bildiriliyor. Satışların süreksiz olarak 2024 sonlarında başlaması planlanıyor lakin birtakım detayların hala katılaşması gerekiyor.

Rapora nazaran yeni kulaklık, Quest 2‘den daha güçlü olacak fakat Quest 3’ten daha düşük kaliteli optikler kullanacak. Daha bütçe odaklı olan kulaklık başka bölgelerde de satılabilir. Meta’nın kulaklık satışlarından daha büyük bir hisse alacağı, Tencent’in ise “yazılım abonelikleri ve oyun satışları gibi” içerik ve hizmet gelirlerinden daha fazla hisse alacağı bildiriliyor.

Meta uygun fiyatlı VR gözlüğü için rotasını Çin’e çevirdi

Anlaşma, Meta’nın para kaybı yaşayan ve kesinlikle bu dayanaktan faydalanabilecek VR kısmı için büyük bir pazar açacak. Lakin Tencent’in aygıtları satmak için hükümet onayına gereksinim duyup duymayacağı aşikâr değil. Oyun oynamak tanınan bir VR aktifliği lakin Çin’in katı kuralları, dünyanın en büyük görüntü oyunu şirketi Tencent üzerinde aslında kıymetli bir tesir yaratmış durumda.

Çin, Meta’nın zayıf VR kısmı için de her kaygıya deva olmayabilir. TikTok’un sahibi ByteDance, Pico kulaklığıyla Çin’in sanal gerçeklik önderi, lakin Meta’nın öbür yerlerde olduğu üzere Çin’de de satışlarla gayret ediyor. Ve Tencent’in kendi VR kısmını dağıtmanın eşiğinde olduğu bildiriliyordu lakin kelamda Meta mutabakatı kaçınılmaz göründüğünde onu yine kurdu. Dünya genelinde kulaklık satışları bu çeyrekte geçen yılın birebir devrine nazaran yaklaşık %45 düştü.