Li Auto ve Xpeng, Çin'deki lüks KONUT pazarında öne çıkıyor

Li Auto ve Xpeng, Çin’deki lüks KONUT pazarında öne çıkıyor

Kasım ayı, Çin’in elektrikli araç (EV) sanayisi için, bilhassa Li Auto ve Xpeng üzere lüks KONUT üreticileri için bir dönüm noktası oldu. Her iki şirket de yalnızca evvelki satış rekorlarını aşmakla kalmadı, tıpkı vakitte büyüyen Çin MESKEN pazarında yeni bir standart belirledi.

Hang Seng Endeksi’nin bir üyesi olan Li Auto, Kasım ayında 41,030 ünite teslim ettiğini bildirdi ve böylelikle Ekim ayındaki rekorunu az bir farkla geçti. Bu muvaffakiyet, şirketin daima büyümesinin bir göstergesi olarak, ardışık sekizinci ayında rekor kıran satışları işaret ediyor. Pekin merkezli üretici, L7, L8 ve L9 üzere lüks spor araçları (SUV) ile muvaffakiyetinin doruğunda yer alıyor ve bu araçlar 300.000 yuanın (42.500$) üzerinde fiyatlandırılıyor. Bu fiyatlandırma stratejisi, Li Auto’yu bilhassa yeni modellerine olan güçlü talep göz önüne alındığında Tesla’ya karşı önemli bir rakip olarak konumlandırıyor.

Li Auto ve Xpeng, Çin’deki lüks MESKEN pazarında öne çıkıyor

Öte yandan, Guangzhou merkezli Xpeng de Kasım ayında 20.041 araç teslim ederek etkileyici bir büyüme gösterdi. Bu sayı, Ekim ayındaki sayılarından biraz daha yüksek ve daima bir ilerleme gösteriyor. Xpeng’in muvaffakiyetindeki kıymetli bir katkı sağlayıcı, Kasım teslimatlarının neredeyse yarısını oluşturan yeni G6 SUV modeli oldu.

Ancak, Çin’in MESKEN pazarındaki görünüm yalnızca satış sayılarıyla ilgili değil. Birebir vakitte Çinli tüketicilerin, bilhassa orta sınıfın, bataryalı araçları ulaşımın geleceği olarak görmeye başlamasıyla ilgili tercihlerindeki değişimle de ilgili. Bu değişim, Li Auto ve Xpeng’in faydalanmaya istekli olduğu artan pazar talebinde yansıtılıyor.

İlginç bir halde, Tesla Çin pazarında değerli bir oyuncu olmasına karşın, aylık teslimatları rapor etmiyor. Lakin, CPCA dataları, Çinli üreticilerin yükselişine tezat olarak, Ekim ayında Tesla’nın teslimatlarında aydan aya bir düşüş olduğunu ortaya koydu.

Çin’in KONUT pazarı, güçlü motorcuları cezbetmeye başlayan Xiaomi ve Baidu üzere teknoloji devlerinin yanı sıra yeni rakiplerin girişine de şahit oluyor. Ayrıyeten, Huawei’nin otomotiv teşebbüsü Aito, Kasım ayında teslimatlarında kıymetli bir artış kaydederek daldaki artan rekabeti vurguluyor.