LG Innotek panel altı kamera teknolojisinde büyük ilerleme kaydetti!

LG Innotek panel altı kamera teknolojisinde büyük ilerleme kaydetti!

Samsung’un adımlarını takip eden LG Innotek, Under Panel Camera (UPC) teknolojisini geliştirmeye başladı. Sanayi kaynaklarına nazaran LG, ekran altı kameraların düşük ışık sıkıntısını ortadan kaldırmak için ileri kademelerde çalışıyor. LG, bu sıkıntıları çözmek için birçok patent müracaatında bulunmuş. Apple’ın 2026 yılında piyasaya sürmeyi planladığı iPhone’lar için UPC’yi hazırlıyor olabilirler.

UPC, yani ekran altı kamera, kullanıcılar için normalde görünmez ve ön kamerayı kullanırken dışında delikli ekranı fark edilmeyecek biçimde tasarlanmıştır. Bu, kullanıcıların dikkat dağıtıcı ögeler olmadan tam ekran imajının keyfini çıkarmasını sağlar. Fakat kimi dezavantajları da var, bunlar ortasında kameraya ulaşan ışık ölçüsünün az olması ve bunun sonucunda fotoğraf kalitesinin düşmesi yer alıyor. Gelişmiş fotoğrafçılık kullanıcıları için yetersiz bulunan Ekran Altı Kamera, yüksek çözünürlüklü fotoğraflar çekmek isteyenler için etkileyici değil.

LG Innotek panel altı kamera teknolojisinde büyük ilerleme kaydetti!

LG, bu meseleleri çözmek için “FreeForm Optik” lens isminde özel bir lens üzerinde çalışıyor. Yeni modül, kaliteli fotoğrafçılık için daha fazla ışık sağlayan “serbest eğri” formundaki birden fazla lense sahip. LG Innotek, 2021’de misal bir patent müracaatında bulunmuş ve yeni FreeForm lens tekniğinin Optik modülü ve öbür taraflarını açıklamıştır. Patent özelliklerine nazaran, “Akıllı telefonların tam (full) ekran ön yüzü gerektiğinde, ekranın altına gizlenmiş bir UPC uyguluyoruz, lakin şayet kamera ekranın altına yerleştirilirse, ekran paneli nedeniyle ışık kaybı oluyor. Kamera modülünün manzara kalitesinde bozulma, parlaklıkta azalma ve hayaletlerin ve parlamaların oluşması üzere meseleler var. Parlaklık, mevcut düzeyin %20’sine düştüğünden, kamera durumundan bağımsız olarak parlaklığı telafi edecek yahut çözünürlüğü ve aydınlatmayı destekleyecek yeni bir yapısal optik sistem gerekiyor” denilmektedir.