Katlanabilir telefon pazarı rekor kırdı!

Katlanabilir telefon pazarı rekor kırdı!

Display Supply Chain Consultants tarafından yayınlanan son rapor, katlanabilir akıllı telefonların satışlarında görülen etkileyici yükselişe odaklanarak 2023 yılının üçüncü çeyreğinde bu segmentin yüzde 215 oranında büyüdüğünü ortaya koyuyor. Bu çeyrekteki dikkat çeken performans, bilhassa Samsung’un yeni modelleri Galaxy Z Fold5 ve Z Flip5’in katkılarıyla gerçekleşti.

Rapora nazaran, katlanabilir telefon dalındaki önder pozisyonunu sürdüren Samsung, yüzde 72’lik bir pazar hissesiyle büyük bir muvaffakiyet elde etti. Geçen yılın tıpkı periyoduna nazaran yüzde 14’lük bir düşüş yaşansa da, şirket katlanabilir telefon pazarında güçlü bir halde hakimiyetini sürdürdü. Bilhassa Galaxy Z Fold5 ve Z Flip5’in beğeni toplaması, Samsung’un bu alandaki liderliğini güçlendirdi.

Katlanabilir telefon pazarı rekor kırdı!

Raporda dikkat çeken bir öteki detay ise Huawei’nin katlanabilir telefon pazarındaki performansı oldu. Huawei, yüzde 9’luk bir pazar hissesiyle Samsung’un akabinde ikinci sıradaki yerini korurken, bu alandaki rekabeti sürdürdü. Honor ise yüzde 8’lik bir pazar hissesiyle üçüncü sıradaki yerini aldı. Huawei ve Honor’un toplam pazar hissesi, katlanabilir telefon segmentinde Çin menşeli şirketlerin aktifliğini gösteriyor.

Katlanabilir telefonların yükselen popülerliği, tüketicilerin inovatif dizaynlara ve çoklu fonksiyonelliğe duydukları ilginin bir yansıması olarak öne çıkıyor. Bu segmentteki büyüme, teknoloji şirketlerini daha fazla katlanabilir model geliştirmeye yönlendirirken, tüketiciler de yeni kuşak akıllı telefonları tercih etmeye yönlendiriliyor.