iPhone 16 serisinde yeni özellik: Action Button

iPhone 16 serisinde yeni özellik: Action Button

Apple, Pro olmayan iPhone’ları Pro modellerinden ayırt etme geleneğini sürdürüyor. Geçen yıl, şirket iPhone 14 Pro’ya Dynamic Island özelliğini tanıttı. Bu yıl ise bu özellik, Pro olmayan iPhone 15’te yer aldı. Cupertino merkezli teknoloji devi, en son jenerasyon iPhone 15 Pro modellerinde sessizlik düğmesini yeni bir aksiyon butonuyla değiştirdi. Lakin bu özellik, Pro olmayan modellere eklenmedi. Artık yeni bir rapor, aksiyon butonunun gelecek yılki iPhone 16 serisinde ana akım hale geleceğini öne sürüyor.

MacRumours’un raporuna nazaran, Apple tüm iPhone 16 serisi aygıtlarda – standart, plus, pro ve pro max varyantları dahil – aksiyon butonunu tanıtacak. Şirket, butona daha fazla özellik ekleyerek onu daha güçlü hale getirmek üzerine çalışıyor. Yayın, Apple’ın butonu mekanik bir düğmeden fazla kapasitif hale getireceğini ekliyor. Bu buton, eski iPhone’ların Touch ID’si ve MacBook’ların Force Touch trackpad’ine misal bir kuvvet sensörü geri bildirimiyle çalışacak. Tekrar tasarlanan aksiyon butonu, Atlas kod ismi altında geliştiriliyor.

iPhone 16 serisinde yeni özellik: Action Button

Apple’ın iPhone 16’da aksiyon butonunun farklı boyutlarını denediği de söyleniyor. Birtakım dizaynların iPhone 15 Pro modellerinden daha büyük butonlar içerdiği belirtiliyor. Bu değişiklikler, iç evraklar yoluyla elde edilen ön eser bilgilerine dayanıyor. Münasebetiyle gerçek uygulama biraz farklı olabilir.

Rapora nazaran, aksiyon butonu, iPhone 16 serisi için planlanan yeni kapasitif Capture butonu ile birlikte sunulacak. Dördüncü jenerasyon iPhone SE’nin de aksiyon butonu içermesi söylentiler ortasında. Bu, gelecekteki iPhone modellerinde sessizlik düğmesinin büsbütün sona ermesine yol açacak.