iPhone 16 serisi, AI özelliklerini destekleyecek gelişmiş mikrofonla geliyor

iPhone 16 serisi, AI özelliklerini destekleyecek gelişmiş mikrofonla geliyor

Apple’ın, yeni kuşak iPhone 16 serisi için iOS 18 yüklü yazılım ve yapay zeka (AI) özelliklerine odaklandığı bildirilmişti. Artık, tanınmış Apple analisti Ming-Chi Kuo’nun en son bilgileri de bu raporu güçlendiriyor. Gelecek yılın iPhone 16 serisinin değerli ölçüde geliştirilmiş bir mikrofona sahip olacağı söyleniyor. Cupertino merkezli teknoloji devi, yapay zeka alanında geride kalmış durumda ve Google ile OpenAI ile rekabet etmeyi hedefliyor.

Ming-Chi Kuo‘nun bir Medium yazısında belirttiğine nazaran, Siri’nin donanım ve yazılım özelliklerini ve özelliklerini güçlendirmek, AI tarafından üretilen içerikleri tanıtmak için anahtar olacak. Bu, yeni kuşak iPhone 16 serisindeki tüm modellerin Siri’yi ve öbür AI fonksiyonlarını tetiklemek için ses ve konuşma entegrasyonu için geliştirilmiş mikrofonlarla donatılacağı manasına geliyor. Mikrofona yapılacak kıymetli yükseltme, Siri tecrübesinde kıymetli ölçüde bir güzelleşme sağlayacak daha uygun bir sinyal-gürültü oranı sunacak. Ayrıyeten daha âlâ su direncine sahip olacağı da söyleniyor.

iPhone 16 serisi, AI özelliklerini destekleyecek gelişmiş mikrofonla geliyor

Rapor, Apple’ın yapay zeka amaçlarının ve büyük lisan modellerinin yüklü olarak ses giriş sürece üzerine dayanacağını gösteriyor. Şirket ayrıyeten Siri’ye daha fazla AI özelliği entegre etmeyi hedefliyor. Kuo, Apple’ın 2023’ün 3. çeyreğinde Siri takımını yine organize ettiğini ve yapay zeka ve LLM’leri entegre ettiğini açıklıyor.

iPhone 16 serisindeki geliştirilmiş mikrofonların Apple için kıymetli bir iş olacağı söyleniyor. iPhone 16’nın mikrofonlarının ASP’sinin, iPhone 15’e kıyasla yüzde 100 – 150 daha yüksek olması bekleniyor. Apple’ın tedarikçileri AAC ve Goertek, özellik yükseltmesinden yarar sağlayacak.