iPhone 16 Pro modeline ait çok kıymetli yeni bilgiler var

iPhone 16 Pro modeline ait çok kıymetli yeni bilgiler var

Apple’ın gelecek kuşak iPhone 16 serisi hakkındaki ayrıntılar web üzerinde yer bulmaya başladı. Bu teknoloji devi, son jenerasyon iPhone 15 serisini geçen ay duyurdu. Bu yüzden gelecek yılın iPhone’ları hakkındaki sızıntı ve dedikoduları ciddiye almak için şimdi erken. Ekonomik Haberler Günlüğü’nün bir raporunda, iPhone 16 Pro’nun telefoto kamerası hakkında yeni bilgiler ortaya çıktı.

iPhone 16 Pro‘nun kameralarında kalıplanmış cam teknolojisi kullanılabilir. iPhone 16 Pro, 5x optik tetraprizma zoom lens özelliğine sahip olabilir. Bu rapora nazaran, Largan iPhone 16 Pro için telefoto lensleri tek başına üretecek. Kamera lensi, klasik cama nazaran daha ince ve hafif olan kalıplanmış camla üretilecek. Bu, kameranın dışa taşan kısmının kalınlığını azaltmada ve ayrıyeten telefonun yükünü azaltmada potansiyel bir avantaj sağlayacak. Ayrıyeten daha düzgün bir büyütme aralığı sunacak. Raporda, kalıplanmış camın lensin hem iPhone 16 Pro hem de Pro Max modellerinde kullanılacağı belirtildi. Bu lenslerin karmaşıklığı nedeniyle şirket, gelecek yılın Pro modelleri için şimdiden hazırlanıyor ve siparişlerle tedarik zincirini dolduruyor.

iPhone 16 Pro modeline ait çok kıymetli yeni bilgiler var

Daha evvelki bir rapor, iPhone 16 Pro‘nun, iPhone 15 Pro Max‘te bulunan tetraprizma telefoto lensini benimseyebileceğini belirtmişti. Bu lens, Largan tarafından üretiliyor ve telefonu daha kalın yapmadan daha uzun bir odak uzaklığı ve optik zoom yeteneği sunuyor. İşte bu noktada, daha ince ve hafif yapısıyla kalıplanmış cam lensin değeri ortaya çıkıyor. Ayrıyeten daha küçük bir pakette daha fazla büyütme kapasitesine sahipler.

Bu, iPhone 15 Pro Max‘in 120mm zoom lens özelliğinin, iPhone 16 Pro modeline ekleneceği manasına geliyor. Apple’ın, daha ince lensleri kullanırken 24mm ve 120mm odak uzunluklarına sadık kalıp kalmayacağı şimdi bilinmiyor.