iPhone 15 Pro Max'in maliyet artışı reaksiyon çekti

iPhone 15 Pro Max’in maliyet artışı reaksiyon çekti

Apple, Eylül 2023’te düzenlediği bir aktiflikte iPhone 15 ailesini tanıttı. Serinin en dikkat alımlı modeli, fiyatı ve özellikleriyle iPhone 15 Pro Max oldu. Telefon, bir evvelki yıl 1.099 dolara piyasaya sürülen iPhone 14 Pro Max‘ten 100 dolar daha değerli olduğu için de konuşuldu. Pekala Apple bu kararı neden aldı? Şirketin üretim maliyetlerinin arttığı savları ortaya çıktı. Yakın vakitte yapılan bir rapor, iki telefon ortasındaki maliyet farkını ortaya koydu. İşte detaylar…

Counterpoint tarafından yapılan araştırmaya nazaran, 8GB + 256GB iPhone 15 Pro Max’in üretim maliyeti, 6GB + 256GB iPhone 14 Pro Max’ten %8 daha yüksek. Bu, Apple’ın maliyet artışını kendisi absorbe edebileceği yahut fiyatı tüketicilere daha az tesiri olacak formda daha küçük bir ölçüde artırabileceği manasına geliyor. Lakin şirket hiçbiri yapmadı. Bildiğiniz üzere, iPhone 15 Pro Max performans açısından bir güç merkezi.

iPhone 15 Pro Max’in maliyet artışı reaksiyon çekti

Bunun en büyük nedeni, TSMC’nin 3nm süreç teknolojisi kullanılarak üretilen Apple’ın yeni kuşak taşınabilir işlemcisi A17 Pro. Şirket, bu işlemci sayesinde CPU ve GPU performansını %20 artırdı. Ayrıyeten, ray tracing ve DLSS gibisi teknolojiler de bu A17 Pro ile hayatımıza girdi. Ne yazık ki, bu performansın bedeli iPhone 15 Pro Max’in maliyetine 30 dolarlık bir artış olarak yansıtıldı.

Apple’ın birinci 5x telefoto kamerası, iPhone 15 Pro Max‘in maliyetinin artmasına öteki bir etken oldu. Kamera, 120mm odak uzunluğuna sahip ve ışığı yansıtmak için dört katmanlı bir prizma kullanıyor. Bu, kullanıcıların daha uzak objelerin daha net yakın çekimlerini yapmalarını sağlıyor. Apple ayrıyeten, saniyede 10.000 mikro ayarlama yapabilen 3D sensör-shift OIS teknolojisi kullandı. Bu özellikler, iPhone 15 Pro Max‘in kamera sisteminin iPhone 14 Pro Max’inkinden %34 daha değerli olmasına neden oldu.