Huawei'nin yeni Luxeed S9 SUV modeli test sürüşünde görüntülendi

Huawei’nin yeni Luxeed S9 SUV modeli test sürüşünde görüntülendi

Huawei ve Chery işbirliğiyle geliştirilen büsbütün elektrikli fastback SUV modeli Luxeed S9, Çin’de yol testleri sırasında görüntülendi. Luxeed serisinin ikinci modeli olan S9, daha evvel piyasaya sürülen Luxeed S7 sedanın akabinde geliyor. 2024’ün ikinci çeyreğinde Çin pazarına çıkması bekleniyor.

EHY kod ismiyle anılan Luxeed S9, Chery’nin E0X elektrikli platformunda yükseliyor ve art aksında Huawei tarafından üretilen bir elektrik motoruna sahip. Bu motor 215 kW (292 hp) güç üretiyor. S9’un dört tekerlekten çekişli bir versiyonu da mevcut ve bu versiyonda, 150 kW (204 hp) üreten ön aksa ek bir elektrik motoru bulunuyor.

S9’un, 62 kWh LFP, 82 kWh M3P (NMC+LFP) ve 100 kWh NMC olmak üzere üç farklı batarya seçeneğiyle sunulması planlanıyor. Aracın menzili, seçilen batarya seçeneğine nazaran değişecek.

Huawei’nin yeni Luxeed S9 SUV modeli test sürüşünde görüntülendi

SUV’un dış tasarımı S7 sedan modeline emsal özellikler taşıyor. İnce LED farları, eğimli bir kaput sınırı ve geri çekilebilir kapı kolları mevcut. Görülen prototip modelin tavanında bir LiDAR sensörü bulunuyor. Art kısmında ise eğik art direkler, bir ördek kuyruğu spoyler ve tek bir LED art ışık ünitesi var.

S9’un iç yeri da S7’ye misal formda tasarlanmış. Küçük, oval formlu üç kollu bir direksiyon simidi bulunuyor. Ön koltuklar entegre başlıklara ve sportif bir forma sahip. S9’un merkezi konsolu, büyük bir yüzen dokunmatik ekrana mesken sahipliği yapıyor. Ayrıyeten bir LCD gösterge paneli, ön direkte bir Yüz Tanıma sensörü ve iki bardaklık ve kablosuz şarj pedlerine sahip bir merkez tünel yer alıyor.

Fiyatlandırma açısından, S9’un Çin’deki Tesla Model Y ile rekabet edecek formda pozisyonlandırılması bekleniyor. Model Y’nin Çin’deki başlangıç fiyatı 266,400 yuan (yaklaşık 37,440 USD).