Huawei'nin akabinde Nova 12 serisi de Kirin çipi kullanacak

Huawei’nin akabinde Nova 12 serisi de Kirin çipi kullanacak

Huawei, yakında piyasaya sürülecek olan Nova 12 serisi aygıtlarıyla teknoloji dünyasında yeniden isminden kelam ettirmeye hazırlanıyor. Nova 12 serisinin, şirketin kendi üretimi olan Kirin yonga setleriyle 5G irtibat takviyesi sunması bekleniyor. Nova 12’nin Kirin 8 serisi bir çiple, Nova 12 Pro’nun ise Kirin 9 serisi bir çiple güçlendirilmesi öngörülüyor. Lakin bu hususta şimdi kesin bir bilgi bulunmuyor.

Teknolojik sınırlamalara karşın Huawei, piyasadaki öteki aygıtlardan ayrılan eserler üretmeye devam ediyor. Dijital topluluktaki sağlam kaynaklara nazaran, Nova 12’de Snapdragon 8 Gen 3 takviyeli amiral gemisi modellerde bile bulunmayan kimi özel özellikler olacak. Bu, Kirin çiplerinin sunduğu özel yetenekler sayesinde olabilir, tıpkı Google Tensor çiplerinde olduğu üzere. Bu özel özelliklerden birinin uydu teması olması mümkün.

Huawei’nin akabinde Nova 12 serisi de Kirin çipi kullanacak

SoC dışında Nova 12 serisinin, ardında üçlü kamera heyetimi ile birlikte 60 megapiksel geniş açılı bir selfie kamerası ile gelmesi bekleniyor. Gerideki kamera heyetimi, 50 megapiksel ana, makro takviyeli 12 megapiksel ultra geniş ve 50 megapiksel telefoto lenslerden oluşuyor. Aygıt, 4800mAh pil kapasitesi ve 66W süratli şarj dayanağı ile destekleniyor.

Daha premium Kirin 9 serisi çiple birlikte Nova 12 Pro, biraz daha büyük 4900mAh pil kapasitesi ve daha süratli 88W şarj desteği sunuyor. Nova 12 serisinin bu yılın Aralık ayı üzere erken bir tarihte piyasaya sürülmesi bekleniyor. Fakat, Huawei’nin Kirin çiplerinin mevcut talebi karşılayamadığı da kıymetli bir nokta. Bu nedenle, aygıtların kullanılabilirliği de hudutlu olabilir.

Yine de şirket, mevcut teknolojik sınırlamaları aşmak için ağır bir formda çalışıyor ve yeni teknolojilerin gelişimine katkıda bulunarak olağanüstü aygıtlar üretmeye devam ediyor. Bu gayretin bir örneği, orta segmentte katlanabilir teknolojilerin eklenmesi olabilir. Ayrıyeten, DCS’nin beklentilerine nazaran, şirketin amiral gemisi aygıtları kıymetli bir kamera donanımı yükseltmesi alabilir.